25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Sağlık » Yumurtalık kanserinin tedavisinde yeni gelişme | Sağlık |

Yumurtalık kanserinin tedavisinde yeni gelişme | Sağlık |

    

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İleri safha yumurtalık kanseri hastası küçük bir grup üzerinde bir ilaç, katılımcıların neredeyse yarısı tümörleri küçülttü.

İngiltere'de Kanser Araştırma ve Kraliyet Marsden NHS Kuruluşu Vakfının yürüttüğü çalışmada, bugüne kadar ileri safha yumurtalık kanseri olan 15 kadına ONX-0801 göre bir ilaçla tedavi uygulandı ve ilacın belirli hedef aldığı bir molekülü taşıyan 7 kadında tümörlerin önemli ölçüde küçüldüğü gözlendi .

Sadece kanserli hücreler hedef alan, sağlıklı hücrelere zarar vermemek için ilaçla tedavide, geleneksel kemoterapide sıkıl görülen, enfeksiyon, ishal, sinir hasarı ve saç dökülmesi gibi yan etkilerin de azaldığı belirtildi.

Uzmanlar, ilacın birkaç aydan daha fazla kullanılmayan güvenli olmayabileceğini, daha geniş katılımlı klinik çalışmaların gerçekleştirilmesi için ümit edildiğini vurguladı.

Araştırmacıların yumurtalık kanseri olan kadınların sözü molekülü taşıyıp taşınamadığını belirlemek için bir geliştirildi

Semptomları kolay anlaşılmayan yumurtalık kanseri, on kadından 6'sında ileri safhaya kadar fark edilmiyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları. Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınarak yaz ve haber yok yeri kullanılamaz. Ancak, link ve bağlantıyı kesebilir.


Kaynak

Check Also

Tiroid kanseri Türkiye'de kadınlarda ikinci sırada | Sağlık |

     Dünya Bülteni / Haber Merkezi Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizm Derneği Başkanı Prof. Dr. Sevim …

Bir Cevap Yazın