25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Haberler » Yeni GBP3.5 milyon mikroskop ve iyon hızlandırıcı …

Yeni GBP3.5 milyon mikroskop ve iyon hızlandırıcı …

                                    

                    
                

            

    
    

        3,5 milyon sterlinli yeni bir mikroskop ve iyon hızlandırıcı artık faal durumda. Kredi: University of Huddersfield
    3.500.000 £ 'lık bir araştırma tesisinin tamamlanması, Huddersfield Üniversitesi'nin, nükleer teknoloji ile ilgili konuları araştırmak için bir araç olarak iyon demetleri kullanımı için Avrupa'nın önde gelen merkezlerinden biri olarak kurulduğu anlamına geliyor

Nanoparçacıkların yarı iletkenlere ve radyasyona maruz kalmanın uzaydaki malzemelere etkileri.
                                

                                       


      

Avrupa, yerinde iyon demeti araştırma tesisleri bulunan üç iletim elektron mikroskopu ve ikisi Huddersfield'da bulunuyor. Önce MIAMI geldi – Malzeme Araştırmaları için Mikroskop ve İyon Hızlandırıcı olarak duruyor. Üniversitenin Bilgisayar ve Mühendislik Dekanı Prof. Steve Donnelly, Uluslararası Hızlandırıcı Uygulamaları Enstitüsü'nden Prof. Jaap van den Berg ve Üniversitedeki Malzemelerde Radyasyon Hasarında Okuyucu olan Dr. Jonathan Hinks tarafından tasarlandı.

Şimdi MIAMI-1 olarak anılacak olan orijinal tesis, elektron mikroskopu ile iyon hızlandırıcıyı ısmarlayan bir kombinasyondu ve radyasyon hasarının nano ölçeğinde incelenmesini sağlamış ve halen değerli bir araştırma aracıdır. Fakat şimdi, çift iyon ışınlarına ve çok daha gelişmiş analitik yeteneklere sahip daha güçlü, çok yönlü ve çok daha büyük MIAMI-2 ile birleşti.

Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi (EPSRC) ev içindeki laboratuar kompleksinde yeni bir kat inşa etmeyi zorunlu kılan MIAMI-2'nin geliştirilmesi ve inşası için 3,5 milyon sterlin ödedi.

Bruker, Hitachi, Gatan ve National Electrostatics Corporation gibi önemli bileşenlere katkıda bulunan belli başlı firmalarla birlikte tasarlanan ve üretilen MIAMI-2, yılın ilerleyen saatlerinde resmi olarak piyasaya sürülecek, ancak zaten faal durumda ve Deneyler için kullanıldığını söyledi Dr Hinks.

"Örneğin geçen hafta bazı Belçikalı meslektaşlarımızla yeni nesil nükleer reaktörler için geliştirdikleri yeni malzemelere baktık."

MIAMI-2'yi kullanmak için talep halihazırda yüksek ve Huddersfield Üniversitesi'nin İngiltere Ulusal İyon Işını Merkezi (UKNIBC) 'ni kurmak için Birleşik Krallık'taki üç üniversiteden biri haline geldiği ve £ 8,8 milyon – yine EPSRC tarafından.

Akademik personelin altı üyesinin yanı sıra dört doktora araştırmacısı olan MIAMI-2 ekibi yılın sonuna kadar yedi kişiye yükselmesi bekleniyor ve şimdi karmaşık yeni tesisi ve olağanüstü potansiyelini öğrenmenin öğrenme eğrisi üzerinde. Hitachi elektron mikroskopunda örneklerin yerinde ışınlanması için tek ya da çift iyon demetleri kullanılmasını sağlayarak büyük avantajlar getirecektir.

"MIAMI-1 ile radyasyon hasarını her zaman gözlemleme temel yeteneğine sahibiz, fakat şimdi analitik teknikler açısından ek yeteneklere sahibiz, aynı anda hepsini ışınlandırabilir, gözlemleyebilir ve analiz edebiliriz Çok etkili bir şekilde çok sayıda çok değerli bilimsel verinin üretilmesini sağladı "diyor Dr Hinks.

Harici bilim adamları MIAMI-2'yi kapsamlı olarak kullansalar da, Huddersfield Üniversitesi'nin kendi araştırmacıları tesisin tüm avantajlarından da yararlanacaklardır.

"Şu anda en büyük faaliyet alanımız, hem reaktörler için yapısal malzemeler hem de atık depolama için çözümler üreten, büyük projeler ve uluslararası işbirlikleriyle nükleer malzemelerdir. Ancak grubumuz yarı iletkenlerle ve çeşitli yarı iletkenlerle çalışmıştır. Şu an meşgul olduğumuz nanoteller ve diğer nanopartikül türleri üzerinde çalışan iki doktora öğrencisi var "dedi. Dr Hinks.

"Ayrıca uzayda olan veya uzaya giden materyallere ilgi duyuyoruz, yaşadıkları radyasyonu anlamaya çalışıyor ve aynı zamanda kozmosun tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyoruz."
                                                                

                                        
                                         Keşfetmek için:
                                        Zika'nın savaş masrafları Miami-Dade County'de yaklaşık 30 milyon dolara yükseldi
                                    

                                

                                                                                                                                        

                                                     Sağlayan:
                                                                                                            Huddersfield Üniversitesi
                                                        

                                                        
                                                                                                    

                                                   
                                        

                                    

                                    
                                    

                                                                    


Kaynak

Check Also

Nasıl Gümrüklü Sabit Kırılmış İşlemler ve Desteklendi …

Bir Cevap Yazın