23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Bilgiler » Xicc ++ baryon • Kayıt

Xicc ++ baryon • Kayıt

                
                

Bir baryonda iki cazibeli kuark alırsanız ne olur? Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndaki gözlemcilere göre, dünyaya güçlü nükleer kuvveti anlamasına yardımcı olabilecek dört kat daha büyük bir proton ağırlığı.

                

Geçen hafta CERN, iki cazibe kuarkından ve bir yukarı kuarkdan oluşan bir parçacığın ilk "kesin" gözlemini açıkladı; araştırmacıların standart modeli tarafından öngörülmekte olduğu ve uzun yıllar araştırıldığını söylüyor.

                

Güçlü nükleer kuvvet, atom çekirdeğinde protonları ve nötronları oluşturmak için kuarkları birbirine bağlayan ve aynı zamanda, protonları ve nötronları oluşturmak için kuarkları birbirine bağlayan şeydir.

                

Çoğu egzotik parçacıklarda olduğu gibi, Xi cc ++ baryon uzun sürmez ve gözlem, bozulduğunu izlemekten gelir. Bu durumda, LHC'de yeterli çarpışma, "a Λ c + baryon ve üç hafif mezona, bir K kaon ve iki Π + pions.

                

Peki neden bu önemli? Çünkü, Boffins, Xi'de cc ++ iki-ağır-bir-ışık kombinasyonunun daha sıradan baryonlara göre farklı davranması gerektiğini düşünüyor.

                

CERN, Oxford Üniversitesi'nden profesör olan eski LHC işbirliği sözcüsü Guy Wilkinson'u şöyle diyor: "Üç kuarkın birbiri etrafında ayrıntılı bir dans gösterdiği diğer baronların aksine, iki kat ağır baryonun bir gezegen sistemi gibi hareket etmesi bekleniyor , Burada iki ağır kuark, birbiri etrafında dönen ağır yıldızların rolünü yerine getirirken, bu ikili sistem etrafında dönen daha hafif kuark. "

                

Wilkinson'un halefi Giovanni Passaleva'nın izah ettiği bu gözlem, güçlü nükleer kuvveti tanımlayan teori olan kuantum kromodinamiğini incelemek için bir yol sağlar.

                

Yeni parçacığın kütlesi 938 MeV'lik bir kütle ile protona kıyasla yaklaşık 3621 MeV'dir.

                

Xi 1.745 femtobarns'ın entegre parlaklığına karşılık gelen 13 TeV operasyonunda Xi cc ++ baryon yaratan çarpışmalar gözlemlendi. Keşfi açıklayan kağıt burada. ®

                
            


Kaynak

Check Also

Insul için Vaka Esaslı Akıl Yürütme …

J Diyabet Sci Technol. 2017 Ocak; 11 (1): 37-42. Altı Haftalık Bir Pilot Çalışmada Vaka …

Bir Cevap Yazın