25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Haberler » Venedik hekiminin erkenden şekillendirilmesinde önemli bir rolü vardı …

Venedik hekiminin erkenden şekillendirilmesinde önemli bir rolü vardı …

                                    

                    
                

            

    
    

        Santorio'nun marjinal notası. 406C-D, Santorio Santori, Commentaria In Primam Fen Primi Libri Canonis Avicennae (Venedik, 1625), İngiliz Kütüphanesi, 542.h.11. Kredi: Santorio'nun col için marjinal notu. 406C-D, Santorio Santori, Commentaria In Primam Fen Primi Libri Canonis Avicennae (Venedik, 1625), İngiliz Kütüphanesi, 542.h.11. İngiliz Kütüphanesi izniyle.
    

Yeni keşfedilen notlar, termometrenin icatını yapan ve modern tıbbi tedavinin temellerini atmaya yardımcı olan Venedikli doktorun, aynı zamanda kimya konusundaki anlayışımızı şekillendirmesinde önemli bir rol oynadığını gösteriyor.
                                

                                       


      

1561 ile 1636 yılları arasında yaşayan doktor Santorio Santori, maddenin Galileo'dan yirmi yıl önce nasıl işlediği konusunda doğru bir açıklama getirdi.

Santorio'nun 1625 baskısında Yorumaria adlı eserinde orijinal Fen primi libri Canonis Avicennae (Avicenna'nın Canon'un İlk Kitabı'nın İlk Onayı Hakkında Bir Yorum), maddenin görünmez "yuvarlardan" yapıldığını gösterdiğini gösteriyor. . Yunan filozofu Democritus ve diğerleri daha sonra bu gibi organların varlığını sürdürdükleri halde, tarihçiler daha önce hiç kimsenin Galileo'dan önce varlıklarının kanıtını ortaya koymadığına inandılar.

İngiliz Kütüphanesinde saklanan kitap, Exeter Üniversitesi'nde Tıp Tarihi Merkezi'nden Dr. Fabrizio Bigotti tarafından bulundu. Kullanılan dilde ve el yazısı stilinde, notaların Santorio tarafından yapıldığı kuvvetle önerilir.

Dr. Bigotti, "Bu keşif, Santorio'nun öğrettiği Padua Tıp Fakültesi'ndeki erken modern kimyayı derinlemesine incelemek ve on altıın sonundan on yedinci yüzyılın başında burada yapılan çalışmaları ortaya koyuyor" Santorio'nun kimyaya gerçek katkısı unutulmuş ancak umarım bu yeni keşif, artık böyle olmayacak demektir.

"Notlar, Aristoteles'in öne sürdüğü gibi dünyayı sıcak, soğuk, kuru ve nemli olmak üzere dört temel nitelikten oluşan dünyayı görmediğini gösteriyor: Bu, sihirbazın Okült doğada bulunabilir.

Santorio, bilimde ve erken modern teknolojideki kuşkusuz yararlarının ötesinde, kimyada da çok yenilikçi fikirler bulunduğunu ve maddenin yapısını araştırmaya tamamen kararlı olduğunu gerçekten dikkate değer bir şey. "

Santorio, maddenin asgari yapısını 1603'lü yılların başında bir dizi ceset olarak doğru biçimde tespit etmiş ve varsayımlarını ışıkla ilgili bir dizi optik deneyle ve distile idrarla ispatladı. Bütün bu deneyler, Santorio'nun kendi araştırması için yaptığı aletlerle gerçekleştirildi.

Santorio'nun günümüzde kanıta dayalı tıp ve metabolizma çalışması olarak anlaşılan şeylerin temelini attığı çoktan biliniyordu. Yeni keşif, vücudun görünmez parçacıkların boşaltılmasıyla kendi dengesini korumayı amaçladığını öne süren ilk bilim adamları arasında olduğunu gösteriyor.

Dr Bigotti, 2013'te Santorio'nun hayatını ve eserlerini araştırmaya başladı. Projesi şimdi Wellcome Trust tarafından finanse edilmektedir. Bu yeni keşfi, bu ay Pisa'da Exeter Üniversitesi Tıp Tarihi Merkezi Eş Müdürü Prof. Jonathan Barry ile birlikte düzenlenen uluslararası konferansta açıkladı.
                                                                

                                        
                                         Keşfetmek için:
                                        Bir sonraki bilimsel atılım, tarih kitaplarından gelebilir
                                    

                                         Daha fazla bilgi:
                                        Fabrizio Bigotti, Onyedinci Yüzyılda Corpuscularism'e Önceden Bilinmeyen Bir Yolu: Santorio'nun Marjinalitesi (1625), Ambix (2017). DOI: 10.1080 / 00026980.2017.1287550
                                        

                                
                                

                                                                                                                                        

                                                     Sağlayan:
                                                                                                            Exeter Üniversitesi
                                                        

                                                        
                                                                                                    

                                                   
                                        

                                    

                                    
                                    

                                                                    


Kaynak

Check Also

Nasıl Gümrüklü Sabit Kırılmış İşlemler ve Desteklendi …

Bir Cevap Yazın