25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Sağlık » Uzmanlardan Ramazan ayı için uyarılar | Sağlık |

Uzmanlardan Ramazan ayı için uyarılar | Sağlık |

    

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Elvan Yılmaz Akyüz, açıklamada, oruçluyken günlük beslenme şeklinin değiştiğini, üç ana öğün var ve iki ana öğüne indiğini söyledi.

Ramazanda 17-18 saat aç kalınarak olunması nedeniyle iftar ve sahur yemeklerinin doğru planlanmasının ve de bu derecede beslenmeye dikkat edilerek, aşırıya kaçılmamasının önemine değin Akyüz, şöyle devam etti:

"Uzun süren açlık sonrası kan şekeri çok düşük verilen iftarda kısa sürede çok fazla besin tüketme eğilimi vardır.

" Hem ruhu hem de bedeni terbiye etme, nefse hakim olmayı öğrenmek dönemi olan ramazanlandalar başarılabilirse zaten aşırı ve yanlış beslenmenin önüne geçilmiş olunur. Bu nedenle sahemli muhakkak kalkılmalı ve tok tutucu besleş tercih edilmelidir. Sahur yemeğinde süt, peynir, biraz bal, pekmez veya reçel ile birlikte söğüş sebzeler, meyve, fındık, badem, ceviz gibi yemişlerden oluşmuş bir kahvaltı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemekler tercih edilemez Orta halli yoracak, mideye yoracak, aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerle kızartılmış hamur işlerinden uzak durulması uygun olacaktır. "

[Sadece Kayıtlı Üyeler Linkleri Görebilirler. Üye Olmak İçin Tıklayın …]

"İFTARDA ÇORBADAN SONRA 15-20 DAKİKA YEMEYE ARA VERİN"

İftar yeşeyi de bir anda mideye fazla yüklenmemek için su, hurma, zeytin, peynir, salatalık, domates gibi taze sebze içeren iftariyeliklerin tüketilmesi gerektiğini iletan Akyüz, şu sözde bulundu bulundu:

"Çorbayla oruç açıldıktan sonra 15-20 dakika içinde yemeğe ara verilmesi. Daha sonrasında sebzeli bir et, tavuk ya da balık, sebzesiz yapılan bir et grubu yemeğin yanında is muhakkak salata veya zeytinyağlı bir sebze yemeği tüketmeli, yoğurt, ayran, Cacık veya kompostoyla öğün dengelenmelidir. Ramazan deyince akla gelen pidenin bir avuç içi kadarının bir dilim ekmeğe eş değer de unutulmadan pilav, makarna, börek gibi besinleri içeren bir öğe miktarı ayarlayarak tüketin. Bu dakikada kuru baklagiller, kabuğuyla yenilebilen meyveler, kuru meyve ve sebze Gibi pazarda besinler, değişen öğün düzenlenebilir oluşabilecek kabızlık probleminin önüne geçilmesine yardımcı olur. Beslanlerin sindiriminin kolaylaşması ve yeterli sıvı alımının sağlanabilmesi için yemek şartı da istenebilir. Bunlar s U, ayran, şekersiz, az şekerli komposto veya hoşaf, maden suları olabilir. Çay veya kahvenin yemeği en az 30 dakika sonra tüketilmesine özen gösterilmelidir. "

Akyüz, iftar sonrası ara öğünde bir meyve veya haftada üç gün sütlü tatlıların tercih edilebileceğini dile getirdi.

"RAMAZANDA YETERLİ SİVİ ALMAK SON DERECE ÖNEMLİDİR"

Karatoprak, uzun süreli açlık sonrası iftarda yemeklerin hızlı ve çok miktarda alınmasından kaçınılması gerekirğini anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sağlıklı bir iftar için iftarı ikiye bölmek, uzun süreli açlık sonrasında oluşabilecek kan şekeri dengesizliğini de önleyecektir." İftarın ikiye bölünmesi tokluk sinyalleriyle aşırı yemek yenmesini de engelleyebilmektedir. İftardan bir saat sonra su yudumlamak , Süt veya ayran gibi sıvıları almak ihmal edilmemiş. Sıvı miktarı kişinin terlemesi, yediği yiyeceklerin özellikleri ve idrar miktarına göre değişmekle birlikte ortalama 1,5-2 litre olmalıdır. Unutulmamalıdır ki az sıvı Lütfen

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları. Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınarak yaz ve haber yok yeri kullanılamaz. Ancak, link ve bağlantıyı kesebilir.


Kaynak

Check Also

Tiroid kanseri Türkiye'de kadınlarda ikinci sırada | Sağlık |

     Dünya Bülteni / Haber Merkezi Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizm Derneği Başkanı Prof. Dr. Sevim …

Bir Cevap Yazın