23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Haberler » Türk Bayrağı Tarihçesi | FlamaBayrak.org

Türk Bayrağı Tarihçesi | FlamaBayrak.org

                                 

                                

                                    Türk Bayrağı Tarihçesi

                                
                            

                    

                                

Türklerin ilk kullandıkları bayrak hakkında kesin bir bilgi bulunamamaktadır. Ancak Orta Asya Türklerinin bir çeşit bayrak kullandıkları bilinmektedir. Tuğlar siyahtan kırmızıya pek çok renkte kullanılmıştır. Tuğlar, mızrak ucuna takılmakta ve batrak, badruk ya da bayrak isimlerini koruyor.

Selçuklular ve Osmanlılar da payitahtın rengi alıyormuş. Bu da al renge tamamen ulusal bir kimlik kazandırmıştır. Osmanlı'nın kullandığı ilk bayrak beyaz bir bayraktı. Donanma Osmanlı'yı ve aynı zamanda islamı simgeleyi vurgulayan yeşil rengi kullanırdı. 1. Kosova Savaşı'ndan sonra aymaya bayrak kullanılmaya başlandı. Sultan 2. Mahmut zamanında kalelerde ve hükümet binalarında bu Türk Bayrağı kullandı.

Tek Bayrak

1793'te Osmanlı İmparatorluğunun tek bayrağı bugünkü Türk Bayrağı şekline çok yakın bir bayraktır. Bu bayrağı günümüzdeki bayraktan farkı boyutları ve yıldızın 8'i köşeli olmasıdır.

1842'de 8 köşeli yıldız, 5 köşeli yıldız olarak değiştirmiştir. Bu tarihten itibaren bayrak şekli oğlu halini almış ve kesinleşmiştir. Bu bayrak bayrağı ve güneş ve köşelerinde şualar mevcut bir sancak bulunur. Bu sancakta yine bir hilal ve 8 köşeli yıldız yerini alırdı.

Cumhuriyet Dönemi

T.B.M.M tarafından 1922'de saltanatın kaldırılması ile beyaz ay yıldız bayrak resmi bayrak olarak dışındaki tüm sancak ve flamalar kaldırıldı. 25 Ekim 1925'de bir sancak talimatnamesi çıkarıldı.

29 Mayıs 1936 tarih ve 2994 sayılı kanunla, Türk Bayrağı şekli ve ölçüleri kesin bir şekilde kabul ve tarif olundu. 28 Temmuz 1937 tarih ve 2/7175 sayılı kararnameye göre ilişik 45 maddelik bir tüzük bayrak kullanılışı kurallar altına alındı.

Son olarak 22 Eylül 1983 tarih ve 2893 sayılı kanunun meclis tarafından kabulü ile önceki 2994 sayılı yasa yürürlükten kaldırılmış ve Türk Bayrağı Kanunu 24 Eylül 1983 tarihli resmi gazetede yayımlanmıştır.

                            

                                                              


Check Also

Makam Bayrak Direği Üretimi | Flamabayrak.Org

                                                                                                       Makam Bayrak Direği Üretimi                                                                                                                     Daha çok makamların bulunduğu alanlarda …

Bir Cevap Yazın