25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Haberler » Tornado, GPM tarafından incelenen Doğu ABD fırtınalarında üreme yaptı …

Tornado, GPM tarafından incelenen Doğu ABD fırtınalarında üreme yaptı …

                                    

24 Mayıs 2017 Çarşamba günü, şiddetli hava Amerika Birleşik Devletleri'nin doğusundaki geniş bir alanı etkiledi. İşte o zaman, Global Precipitation Measurement (Küresel Yağış Ölçümü) görevi veya GPM çekirdekli uydu bölgeden geçti ve sistemde aşırı derecede yağış ve yükselen bulutlar buldu.
                                

                                    

O günlerde Florida, Gürcistan, Güney Karolina, Kuzey Carolina ve Ohio'da kasırgalar bildirildi. Ulusal Hava Durumu Servisi, Tallahassee, Florida'daki yağış miktarının 24 Mayıs'ta 1.52 inç rekoru kırdığını kaydetti.

GPM temel gözlemevi uydusu, 24 Mayıs 2017'de Florida panhandle'da saat 10.26'da EDT'de (1426 UTC) hareket eden bir tonus fırtınası fırtınalarının üstünde uçtu. GPM'nin Mikrodalga Görüntüleyicisi (GMI) ve Çift Frekanslı Çökme Radarı (DPR) araçları, bu fırtınaların bir kısmına eşlik eden çok yoğun yağışlar olduğunu gösteren veriler toplandı. Güneydoğu ABD'de şiddetli fırtınalar güçlü ancak GPM Radar (Ku Band), en yoğun yağmur duşlarının Florida Körfezi'nin batısında yer aldığını belirtti. GPM radarı, bu güçlü fırtınaların bir kısmının saatte 8.5 inç (215 mm) üzerinde bir yağmur yağdığını gösterdi.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi, Greenbelt, Maryland'de, GPM uydu radyosu (DPR Ku Band) tarafından toplanan ham radar yansıma verisinin kesitini gösteren üç boyutlu bir görüntü oluşturuldu. GPM, kuzey Florida'da hareket eden güçlü fırtınaların üstlerinin 14 km'den fazla yüksekliklere ulaştığını tespit etti. GPM verileri Meksika Körfezi'ndeki aşırı fırtınaların kuzeyinde yer alan fırtına tepelerinin 9.2 mil (16 km) üzerindeki yüksekliklere ulaştığını gösterdi.

Video kısa süre içinde yüklenecek

    

GPM temel gözlemevi uydusu, 24 Mayıs 2017'de Florida tabağı kemerini geçerek saat 10.26'da EDT tornado fırtınalarının bir çizgisinde uçtu. GPM verileri, Meksika Körfezi'ndeki aşırı fırtınaların kuzeyinde bulunan fırtınalı tepelerin, saatte 8.5 inç (215 mm) üzerinde bir yağışla 9.2 mil (16 km) üzerinde yüksekliğe ulaştığını gösterdi. Kredi: NASA / JAXA, Hal Pierce

                                        
                                         Ayrıntılı inceleme:
                                        NASA, Bengal Körfezi'nde gelişen muson ile güçlü fırtınalar görüyor
                                    

                                

                                    

                                    
                                    

                                                                    


Kaynak

Check Also

Nasıl Gümrüklü Sabit Kırılmış İşlemler ve Desteklendi …

Bir Cevap Yazın