23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Sağlık » Tiroid kanseri Türkiye'de kadınlarda ikinci sırada | Sağlık |

Tiroid kanseri Türkiye'de kadınlarda ikinci sırada | Sağlık |

    

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizm Derneği Başkanı Prof. Dr. Sevim Güllü, tiroid kanserinin iyi durumda olması, Türkiye'de kadınlarda meme kanserinden sonra sık görülen ikinci kanser türü şöyle belirtiliyor.

Güllü, 22-29 Mayıs Dünya Tiroid Farkındalık Haftası, Tehlikeli Maddeler, Tehlikeli Maddeler, Tehlikeli Maddeler, Tehlikeli Maddeler, Tehlikeli Maddeler, Tehlikeli Maddeler, Tehlikeli Maddeler

iç salgı bezi olduğunu ifade etti.

Tiroid hastalıklarının çok yaygın görüldüğünü aktaran Güllü, tüm dünyada 300 milyondan fazla kişinin çeşitli tiroid uyumsuzlukları yaşadığını vurguladı.

Güllü, tiroid bezinin ilgili hastalıklar arasında, tiroid bezinin büyümesiyle beraber yayın guatr, trioid bezinin aşırı çalışmasıyla kendini gösteren graves hastalığı, tiroid hormonlarının normalden çok salgılanmasıyla hipertiroidi, normalden az salgılanmasıyla hipotiroidi, bağışıklık sistemi bozukluğuyla ortaya çıkarmış trioid bezi iltihaplanması Hashimoto tiroidi, Tiroid bezinin iltihaplanmasıyla ortaya çıkan tiroiditler ve tiroid kanserlerinin yer aldığını bildirdi.

"TOPLUMSAL FARKINDALIK ARTIRILMALI"

Tanı konmayan ya da tedavi edilmeyen tiroid hastalıklarının kişilerin yaşam kalitesini düşürdüğünün altını çizen Güllü, bunun için toplumsal farkındalığın mutlaka artırılması için olduğunu vurguladı.

Güllü, çocukluk yaşlarında boynuna radyoterapi uygulananlar, ailesinde tiroid kanseri olanların tiroid kanseri gelişimi açısından risk taşıdığına dikkati çekerek, boyunda hızlı büyüyen kitle, ağrılı topaklar, ses kısıklığı, ses değişikliği, öksürük gibi açmaz tepkiler kanser belirtisi olabileceği Uyarılmış bulundu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları. Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınarak yaz ve haber yok yeri kullanılamaz. Ancak, link ve bağlantıyı kesebilir.


Kaynak

Check Also

Psikolojik Grip / Depresyon | Aile-Sağlık |

     Psikolog Hayriye Öztuğrul Depresyon, aşırı hüzün rahatsızlığıdır. Üzüntülü ruh hali tüm benliği kaplamıştır. Kişi …

Bir Cevap Yazın