23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Tarih » Tarihte bugün: Sırplar Srebrenitsa'da Katliam Yapılanlar | Tarihte bugün |

Tarihte bugün: Sırplar Srebrenitsa'da Katliam Yapılanlar | Tarihte bugün |

    

Dünya Bülteni – Tarih Dosyası

GÜNÜN OLAYI

Bosna Hersek'te Sırplar Srebrenitsa'da Katliam Yapılanlar (1995)

Birleşmiş Milletlerin güvenliği nedeniyle ilan edilen Srebrenitsa'da Genel Ratko Mladiç komutasında ki 400 kadar Sırp askeri en az 8000 silahsız Müslüman erkeğin 11 Temmuz 1995 katlederek cesetleri toplu mezarlara gömdüler.

Serebrenitsa'nın korumasını birleşmiş milletler adına Hollandalı askerler hakkında bir çok iddialar gündeme getirilmiştir. Bu toplu mezarların bir günü günümüzde yüz yüze çıkarılmasına rağmen, hala yüzlerce kişiye ulaşılamıştır.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Müttefik Donanma Ağrıboz Kuşatmasına Başladı (1688)

Venediklilerin öncülüğünde birleşen belli başlı ülkelerinin oluşturulduğu büyük donanma Ağrıboz adasından almak üzere 11 Temmuz 1688 tarihinde Ağrıboz limanına geldiler. Çelebi İbrahim Paşa adayı üç aydan fazla savunmayı başardı Bu büyük donanmaya karşı yetersiz imkanlarla. Hatta müttefik donanmanın meşhur komutanı İsveçli Mareşel Köningsberg vurularak öldü.

158 Yıl Sonra Kanişe Kaybedildi (1690)

Köprülü Fazıl Mustafa Paşa Viyana bozgunundan sonra başlayan kötü gidişi durdurmak için büyük ümitlerle sadrazam yaptı. Köprülü Fazıl Mustafa Paşa hazırlıklarını tamamlayıp sefere çıkmadan önce iki gün önce 11 Temmuz 1690 tarihinde efsanevi Kanije Kalesi Avusturya ordusunun eline geçti.

Kanuni Sultan Süleyman tarafından kanadı Avusturya ve Slovenya sınırında yerinde stratejik bir kaleydi fethedilmiş. Tiryaki Hasan Paşa'nın 1601'den Avusturya ordusuna karşı göstermiş olduğu kadar hiç unutulmamıştır.

Osmanlı-İsveç İttifak Antlaşması Yapıldı (1789)

Osmanlı Devleti ile İsveç arasındaki 11 Temmuz 1789 tarihinde Rusya'ya karşı bir ittifak antlaşması imzalandı. Fakat bu antlaşmanın devam ettiği Osmanlı-Rus savaşına bir tesir olmadı.

İstanbul'da Vatandaşlık ve Belediye Başkanlığı Birbirinden Ayrıldı (1958)

İstanbul 1930'lardan itibaren valilik ve belediye başkanlığı bir kişilikide olmak için idare olunmaktaydı. Bu duruma 11 Temmuz 1958 tarihinde son verildi. Mevcut vali Ethem Yetkiner'den Belediye Başkanlığı görevi alınarak, Seçilmiş olan Kemal Aygün'e bu görev devredildi.

Fatsa'da Büyük Operasyon (1980)

Fatsa'da aşırı sol gruplarının anayasal düzeni hiçe sayarak kendi görüşleri doğrultusunda bir yönetim oluşturulmaya çalışırken tüm güvenlik güçlerinin katılımı ile 11 Temmuz 1980 geniş çaplı bir operasyon gerçekleştirildi.

Bu operasyon zamanında baş örgütlenmenin başı olduğu iddiası ile Belediye Başkanı Fikri Sönmez'in yanında pek çok kişi tutuklandı. Fikri Sönmez İç İşleri Bakanlığı tarafından görevden alınmış ve 1985 yılında cezaevinde iken kalp krizinden ölmüştür.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1789 – Fransız devrimci Lafayette, '' İnsan Hakları ve Vatandaşlık Hakları Bildirgesi''ni, Devrimci Milli Meclis'e sundu.

1882- İngilizler Mısır'ı işgal etmek İskenderiye Limanı'nı üst ateşine tuttu; Karaya asker çıkardı.

1921- İngilizler, Suriye'de istenmeyen Faysal'ı Irak'ta kral ilan ilan etti.

1963- Türkiye'de savaşın öncülüğünü yapımcısı Prof. Dr. Tevfik Sağlam, 82 yaşında İstanbul'da öldü.

1975- Eski Çin'in Başkenti Xian'da 2000 yıl öncesinden kalma aslı ile aynı kalıp, savaş donanımlı, kilden yapılmış 6000 kişilik bir ordunun heykelleri bulundu.

1978- Suikasta uğrayan Doç. Bedrettin Cömert 38 yaşında öldü.

1991- Aktüel dergisi yayınlanmaya başlandı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin almak ve bildirmek. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif linkgelek alıntılanabilir.


Kaynak

Check Also

Tarihte bugün: Selahattin Eyyubi, Haçlıları Hittin'de dize getirdi | Tarihte bugün |

     Dünya Bülteni – Tarih Dosyası GÜNÜN OLAYI Selahattin Eyyubi Haçlıları Hittin'de Yendi (1187) Selahattin …

Bir Cevap Yazın