23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Tarih » Tarihte bugün: Selahattin Eyyubi, Haçlıları Hittin'de dize getirdi | Tarihte bugün |

Tarihte bugün: Selahattin Eyyubi, Haçlıları Hittin'de dize getirdi | Tarihte bugün |

    

Dünya Bülteni – Tarih Dosyası

GÜNÜN OLAYI

Selahattin Eyyubi Haçlıları Hittin'de Yendi (1187)

Selahattin Eyyubi ile Kudüs Krallığı arasında öncülüğünde ki Haçlı ordusu 4 Temmuz 1187 tarihinde Hittin'de büyük bir savaşdırlar. Savaşı kazanan Selahattin Eyyubi Suriye ve Filistin piyasaları Haçlıların elinden birer birer almaya başladı. Son olarak Kudüs'ün de Haçlıların elinden alınması Avrupa'da yeni bir Haçlı Seferine karar verilmesine neden oldu.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

Barbaros Hayrettin Paşa Vefat Etti (1546)

Akdeniz'de Hırıstiyan korsanlar Müslümanlara çok zarar veriyorlardı. Bu durum üzerine Oruç, İlyas ve Hızır kardeşler aynı konularda korsanlığa başlamışlar. Akdeniz'de kısa sürede ünlü yaşlı. Yavuz Sultan Selim'den gerekli kıllar ve sebeplerden destek gördüler. Cezayir'i ele geçirmek ve Kuzey Afrika kıyılarını de getirmek için Müslümanlara zarar veren devletlerin kıyılarına akınlarda bulunmak.

Kardeşlerini Hızır Reis'i kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın ismini Hayrettin değiştirerek Kaptan-ı Derya yaptı. Barbaros Hayrettin Paşa'nın Akdeniz'e kontrolü altına sürdü. Bu büyük denizci 4 Temmuz 1546 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

ABD Bağımsızlığını İlan Etti (1776)

İngiltere'nin 7 yıl savaşlarının mali yükünü sömürgelerden çıkarmaya çalışması Amerika'da büyük tepkiyle karşılandı. 13 Koloni aralarında anlaşarak 4 Temmuz 1776 tarihinde izleyin bağımsızlık bildirisini ilan ettiler. ABD'nin bağımsızlığı İngiltere'de tanındı.

Irak Türklerinin Ayaklanması Katliama Dönüştü (1920)

İngilizlere karşı Irakta Rümeysa kentinde başlayan Türk protestoları 4 Temmuz 1920'de genel bir ayaklanmaya dönüştü. Bu duruma müdahale eden askerler katliam yaptılar. Sekiz binden fazla Türk katledildi. Telafer şehri bombalandı, erzaklar yakıldı. Sağ kalan Türkmenlerin büyük bir bölümü sürgün edildi.

Çuval Olayı Yaşandı (2003)

Kuzey Irak'ın Süleymaniye'deki kentinde bulunan bir binbaşı komutasında ki 11 kişiden oluşan Türk özel kuşatı 4 Temmuz 2003 tarihinde bir baskınla tutuklanarak başlarına çuval geçirilip iki günden fazla sorgulamaya tabi tutulması Türkiye-ABD ilişkilerinde büyük sıkıntı çıkarmıştır. Amerikalıların özellikle Cuma gününü ve ABD bağımsızlık gününü seçmiş olmaları çeşitli düşünceleri gündeme getirmiştir. Türkiye kamuoyu bu olaya çok büyük tepki duymuştur.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1848- Karl Marx ve Friedrich Engels'in yazdığı Komünist Manifesto yayımlandı.

1932- İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Ankara'dan İstanbul'a otomobiliyle giden ilk kişi oldu.

1934 – Fransız fizikçi ve Nobel ödülü sahibi Marie Curie öldü.

1946- ABD, Filipinlerin bağımsızlığını tanıdı.

1954- İstanbul Dolmabahçe Stadı'nda futbol maçı yapıldı.

1976- İsrail komandoları, Filistinlilerin kaçaktığı uçaktaki 100 rehineyi, Uganda'nın Entebbe Havaalanı'nda, bir operasyonla kurtardı.

1977- Yazar Esat Mahmut Karakurt öldü.

1994- Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu, uğradığı silahlı saldırıda öldü.

1997- '' Pathfinder '' Aracı aracı Mars sistemine indi.

1997- Ankara 1 Nolu DGM'de görüşülen Sivas davasında savcı, 38 sanık için idam istedi.

1998- Grekoromende ilk kez düzenlenen Dünya Uluslar Kupası'nda Türkiye şampiyon oldu.

2002- Yunanistan polisi, 27 yıldır faaliyette bulunan terör örgütü ''17 Kasım'ın ilk kez bir kulak arkası tutuklandığını açıkladı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin almak ve bildirmek. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif linkgelek alıntılanabilir.


Kaynak

Check Also

Tarihte bugün: Fransa Cezayir'i işgal etti | Tarihte bugün |

     Dünya Bülteni – Tarih Dosyası GÜNÜN OLAYI Fransızlar Cezayir'i İşgal Ettiler (1830) Cezayir Dayısı …

Bir Cevap Yazın