23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Tarih » Tarihte bugün: Ruslar Çeşme'de Osmanlı Donanmasını kaldırdı | Tarihte bugün |

Tarihte bugün: Ruslar Çeşme'de Osmanlı Donanmasını kaldırdı | Tarihte bugün |

    

Dünya Bülteni – Tarih Dosyası

GÜNÜN OLAYI

Tedbirsizliğin Bedeli '' Ruslar Çeşme'de Osmanlı Donanmasını Yaktılar '' (1770)

Rusların Baltık Denizinde bulunan Atlas Okyanusuna dolaşmış ve Akdeniz'e inandırti. Osmanlı-Rus Donanmaları ilk kez Ege Denizi'nde Koyun Adaları açıklarında 6 Temmuz 1770'de karşılaştılar. Bu karşılaşmanın ilk galibi Osmanlı Donanması oldu. Çünkü Türk topları Rusların üstesinden daha etkiliydi. Akşam ihtiyacı üzerine Kaptan-ı Derya Hüsamettin Paşa donanımı Çeşme Limanına düzensiz bir şekilde demirletti. Teslim olmak için geldiğinde zannedilen iki küçük Rus gemisi 6/7 Temmuz 1770 gecesi aniden ateş açarak Osmanlı Donanması çıkan yangın ile yok olmayı neden oldular.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Lehistan Kralı Geride Varis Bırakmadan Öldü (1572)

Yagellon hanedanından oğlu Lehistan kralı arkasında varis bırakmadan 7 Temmuz 1572 tarihinde öldü. O'nun varisleri ölümü Lehistan'ı karıştırırken Osmanlı Devleti ile Almanya'nın üzerinde Lehistan da ki yeni kral seçme rekabeti de başlamış oldu. Osmanlı Devleti oldu.

Antalya Bombalandı (1915)

I.Dünya Savaşı sırasında Antalya, ilk olarak 6 Temmuz 1915 tarihinde Fransızların Fransızları Paris II ve Alexandrea savaş gemileri tarafından bombalandı. Bundan Memleket Gurebâ Hastanesi ve postane önemli zararlar gördü. Ertesi gün yani 7 Temmuz 1915 tarihinde Paris II, bir çiftliği ve belediyeye ait gazhaneyi bombaladı.

Mustafa Kemal Görevinden ve Askerlik Mesleğinden İstifa Etti (1919)

Mustafa Kemal Erzurum'da iken kendisine görevlerinden alındığını bildirildi. Bunun üzerine Mustafa Kemal'de 7-8 Temmuz 1919 tarihinde İstanbul'a istinaden tüm görevlerinden istifa ettiğini bildirdi.

Marko Polo Köprüsü Olayı (1937)

Çin'in kuzey eyaletlerini işgal altındaki tutan Japonlar Çin'in tamamı için işgal etmek için bahane aramaya başladılar. Aranan sebep çok geçmedenmış çıktı. Pekin-Hankow demiryolu'de Marco Polo köprüsünde 7/8 Temmuz 1937 tarihinde Çin askerleri ile Japon askerleri arasında bir çatışma çıktı. Bu çatkı ileride Japonya'nın Pekin'i işgal gerekçelerinin başında geliyordu.

İlk Türk Şilebi Denize İndirildi (1955)

Haliç'te Camılıt Tersanesinde inşa edilen ilk Türk Şilebi '' Abidin Daver '' 7 Temmuz 1955 tarihinde denize indirildi. Tonajı 6500 olan şilep Kabotaj Bayramında denize indirilmek istenmiş ancak kazık yağlarının donması nedeniyle, sorun çözülmesine kadar bu işlem ertelenmişti.

Solomon Adaları Bağımsızlığı İlan Etti (1976)

Büyük Okyanus'un payı için Papua Yeni Gine'nin yerinde toplam 990 adadan oluşan Solomon Adaları 7 Temmuz 1976'ya İngiltere'den ayrılarak çıkılabileceğini ilan etti. Anayasal monarşi ile idarehane.

Londra'da Bombalı Saldırılar Gerçekleştirildi (2005)

Londra'da 7 Temmuz 2005 tarihinde üç ayrı metro istasyonunda ve bir çift katlı bir otobüste bomba patladı. Patlamalar sonucunda 56 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi yaralandı. El Kaide'nin sorumluluğunu Saldırının bağlantılı bir örgüt üstlendi.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1828- Kars, Emin Paşa'nın teslim kararı alması üzerine, Rus işgaline uğradı.

1939- Hatay'da bir il kurulması kararlaştırıldı.

1930- '' Sherlock Holmes'in yazarı Sir Arthur Conan Doyle öldü.

1942- Başbakan Dr. Refik Saydam, İstanbul'da öldü.

1955- Gazeteci Yazar Ali Naci Karacan 59 yaşında öldü.

1998- Başbakan Mesut Yılmaz'ın Makedonya'da meydana geldiği, Üsküp'te meydana gelen kazada, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Milletvekili Şinasi Altıner, Gazeteci Fikret Bila, koruma polisi ve şoför yaralandı. Türk heyetinin otomobiline çarpan otodaki Makedon karı-koca öldü.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin almak ve bildirmek. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif linkgelek alıntılanabilir.


Kaynak

Check Also

Tarihte bugün: Selahattin Eyyubi, Haçlıları Hittin'de dize getirdi | Tarihte bugün |

     Dünya Bülteni – Tarih Dosyası GÜNÜN OLAYI Selahattin Eyyubi Haçlıları Hittin'de Yendi (1187) Selahattin …

Bir Cevap Yazın