23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Tarih » Tarihte bugün: Kutsal Emanetler Osmanlı Devletine getirilmiştir | Tarihte bugün |

Tarihte bugün: Kutsal Emanetler Osmanlı Devletine getirilmiştir | Tarihte bugün |

    

Tarih Servisi / Dünya Bülteni ]

Kutsal Emanetler Osmanlı Devletine Teslim Edildi (1517)

Yavuz Sultan Selim Mısır'ı Memluk Devletinde oğlu vermişti. Memluk Devletine bağlı olan Mekke Emiri Şerif II.Berekat, büyük oğlu Muhammed Ebu Numeyy'i Kahire'ye gönderen Yavuz Sultan Selim'e gönderdi. Ebu Numeyy; Mekke, Medine, Kabe, Ravza-i Mutahhara ve Şeriflerin elinde bulunan Kutsal Emanetleri 6 Temmuz 1517'den Yavuz Sultan Selim'e teslim etti ve bağlılıklarını bildirdi. Bu emanetler arasında en önemlileri Sancak-ı Şerif ve Hırka-i Saadet'tir. Hz. Osman ve Hz. Ali'nin el yazıları ile yazmış oldukları Kur'an-ı Kerim'de mukaddes emanetler Topkapı Sarayında Hırka-i Saadet dairesine kondu.

Ünlü İngiliz Devlet Adamı Sir Thomas More'un Boynu Vuruldu (1535)

Ütopya'nın devlet sistemini konu edindiği eserin yazarı İngiliz devlet adamı Sir Thomas More 6 Temmuz 1535 tarihinde boynu vurularak öldürüldü. Suçu Kral VIII.Henry'yi İngilizlerin kilisesinin başı olarak tanımamış olmasıydı.

Osmanlı Donanması İle Rus Donanması İlk Kez Karşılaştılar (1770)

Rusların Baltık Denizinde bulunan Atlas Okyanusuna dolaşmış ve Akdeniz'e inandırti. Karadeniz bir Osmanlı içe dek değecek biri için Rusların o tarihlerde Karadeniz'de bir donanması bulunmuyordu. Osmanlı-Rus Donanmaları ilk kez Ege Denizi'nde Koyun Adaları açıklarında 6 Temmuz 1770'de karşılaştılar. Bu karşılaşmanın ilk galibi Osmanlı Donanması oldu. Çünkü Türk topları Rusların üstesinden daha etkiliydi. Akşam ihtiyacı üzerine Kaptan-ı Derya Hüsamettin Paşa donanımı Çeşme Limanına düzensiz bir şekilde demirletti. Teslim olmak için geldiğinde zannedilen iki küçük Rus gemisi 6/7 Temmuz 1770 gecesi aniden ateş açarak Osmanlı Donanması başta yangın olmak yok olalı nedülarular.

Kuduz Aşısı İlk Kez İnsanlara Uygulandı (1885)

Fransız kimyager ve biyolog Louis Pasteur uzun süren konuşmak sonunda kuduz virüsünü zayıflatarak kuduz aşısını elde etmeyi başardı. Pasteaur bu aşıyı ilk kez 6 Temmuz 1885 tarihinde ilk defa bir insan üzerinde denedi. Keşin, bakılan çocuğun iyileşmesi için küdz aşısının başarılı olduğunu kanıtlamış oldu.

Kıbrıslı Gazeteci Kutlu Adalı Evin Önünde Öldürüldü (1995)

Kelly Rauf Denktaş'ın yazı işleri müdürlüğünden doğan Kutlu Adalı'ya daha sonra kamu hizmetinden ayrıldı ve tamamen gazeteciliğe başladı. Rauf Denktaş'a muhalefet ile muhalefet ile önek çıkmış ve Kıbrıslılık düşüncesinin savunuculuğunu yaparken 6 temmuz 1995 tarihinde evin önündeki faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin almak ve bildirmek. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif linkgelek alıntılanabilir.


Kaynak

Check Also

Tarihte bugün: Selahattin Eyyubi, Haçlıları Hittin'de dize getirdi | Tarihte bugün |

     Dünya Bülteni – Tarih Dosyası GÜNÜN OLAYI Selahattin Eyyubi Haçlıları Hittin'de Yendi (1187) Selahattin …

Bir Cevap Yazın