15 Aralık 2017,Cuma
Anasayfa » Tarih » TARİHTE BUGÜN: Ayasofya Camii müzeye çevrildi | Tarihte bugün |

TARİHTE BUGÜN: Ayasofya Camii müzeye çevrildi | Tarihte bugün |

    

Dünya Bülteni – Tarih Servisi

GÜNÜN OLAYI

Ayasofya Camii Müzesi Yapıldı (1934)

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'a taşındığı en büyük kilisesi olan Ayasofya Camii 1930-1935 arası restorasyona alındı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün isteği üzerine, Bakanlar Kurulu'nun 24 Kasım 1934 tarihli kararı Ayasofya Camii'nin müziğini tartışalım.http: //www.dunyabulteni.net/? AType = haber & ArticleID = 212440

GÜNÜN KİŞİSİ

Sultan Alparslan (1029-1072)

Asıl adı Muhammed olan Sultan Alparslan Tuğrul Bey'in kardeşi Çağrı Bey'in oğludur. Tuğrul Bey'in oğlu olmadığı için o vefat edince Büyük Selçuklu Devleti'nin görev süresinin geçti. Sultan Alparslan Malazgirt savaşını kazanarak, Anadolu'nun kapılarını Türklere açtı ve aynı zamanda ülkenin batısını güvenlik altına aldı. Ülkenin doğusuna Karahanlılar üzerine bir sefer düzenledi. Bu bölgede bulunan şehirlerden birinin kale kumandanı olan Yusuf El Harezmi esir alınmıştı. Yusuf El Harezmi Sultan Alparslan'ın yanına getirildiğinde Sultanı hançerledi. Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan bu olay sonrasında 24 Kasım 1072 tarihinde tahtı oğlu Melikşah'a bırakarak vefat etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

II. Murat Hünyadi Yanoş'u Balkan Geçitlerinde Durdurdu (1443)

Hünyadi Yanoş Balkanlarda ilerleyen Osmanlı güçlerine karşı üst üste zaferler kazandı. Balkan geçitlerine kadar ilerledi. Bu istila ordusunu II. Zlatiça Savaşında 24 Kasım 1443'te Murat Balkan geçitlerinde güçlükle durdurabildi. Hünyadi Yanoş'un başarıları Hıristiyan dünyasını oldukça heyecanlandırmıştı. Ancak düzenlenmiş iki Haçlı seferi Varna (1444) ve II.Kosova Savaşlarında hezimete uğradı.

İlk Mizah Dergisi Diyojen Yayınladı (1870)

İlk mizah dergisi olan Diyojen 24 Kasım 1870 yılında yayın hayatına başladı. Dergi mizah yazılarının zamanında kapatıldı. Diyojen dergisinin meşhur yazarları arasında Namık Kemal ve Ebuzziya Tevfik gibi yazarları vardıdu.

NATO Bakanlar Konseyi Toplandı (1951)

NATO Bakanlar Konseyi 1951 yılının 24-28 Kasım tarihleri ​​arasında Roma'da toplanarak üye ülkelerin Türkiye ve Yunanistan'ı NATO'ya davet etmek için kararını onayladı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Olarak Kabil Edildi (1981)

Halka okuma yazma öğretmek için 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mektepleri nedeniyle Atatürk'e Başöğretmen ünvanı verildi. Bu tarih Atatürk'ün doğumunun 100. Yılında '' Öğretmenler Günü '' kabul edildi.

Teröristler İkiyaka Köyünde Katliam Yaptı (1989)

Hakkari ili Yüksekova ilçesi İkiyaka köyü Aşağımolla Yasin Mahallesine 24 Kasım 1989 günü teröristlerce yapılan silahlı saldırıda yirmi sekiz kişi katledildi.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1927 – Ankara'da, Heinrinck Krippel'e yaptırım Zafer Abidesi açıldı.

1941- II. Dünya Savaşı ortamında; makarna ve unlu gıdaların yapımı yasaklandı.

1961- BM, nükleer silah ABD'nin protestosuna karşılık verdi.

1963- ABD Başkanı John Kennedy'nin Katil Zanlısı Lee Harvey Oswald, Jack Ruby'nin öldürüldü.

1976- Van ve çevresinde; Çaldıran-Muradiye'de etkili 7,2 büyüklüğündeki depremde 3 bin 840 kişi öldü.

1977- Yunanistan, Büyük İskender'in babası Kral II. Philip'in mezarının meşgul olduğu açıklandı.

1988- Sürgünde Bağımsız Filistin Devleti kuruldu.

1996- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a Budapeşte'de Hilton Oteli'nde lobisinde yumruklu saldırıda bulunuldu.

Yasal Uyarı: Dünya'nın Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yaz ve haber yok biçimde kullanılabilir. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif linkgelek alıntılanabilir.


Kaynak

Check Also

Tarihte bugün: Kutsal Emanetler Osmanlı Devletine getirilmiştir | Tarihte bugün |

     Tarih Servisi / Dünya Bülteni ] Kutsal Emanetler Osmanlı Devletine Teslim Edildi (1517) Yavuz …

Bir Cevap Yazın