25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Haberler » SDO uzayda kısmi tutulmayı görüyor

SDO uzayda kısmi tutulmayı görüyor

                                    

                    
                

            

    
    

        NASA'nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO), 25 Mayıs 2017'de, güneşin önünden geçen ayı gözlemlediğinde, uzayda kısmen güneş tutulması yaşadı. Ay transitleri, güneş battığında yolculuğunun tepesinde güneşin yaklaşık yüzde 89'unu kaplayan ay ile yaklaşık 2 saat 24 saat ile öğleden sonra saat üç öğleden sonra saatleri arasında bir saat sürdü. Kredi: NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi / SDO / Joy Ng, yapımcı
    

NASA'nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO), 25 Mayıs 2017'de, ayın güneşin önünden geçtiğinde uzaya kısmen güneş tutulmasını gördü. Ay transitleri, saat 02: 24-3: 17 arasında EDT ile neredeyse bir saat sürdü; aya, güneşin yüzünde yolculuk zirvesinde güneşin yaklaşık yüzde 89'unu kaplıyordu. Ay'ın net ufuku bu görüşten görülebilir çünkü ayın güneş ışığını deforme edecek atmosferi yoktur.
                                

                                       


      

Ayın kenarı bu görüntülerde pürüzsüz görünse de, aslında oldukça düzensizdir. Ayın yüzeyi engebeli, kraterler, vadiler ve dağlarla serpildi. Görüntüye yakından bakın ve bu topografik özelliklerin ince, engebeli çizgisini görebilirsiniz.

Bu yaz 21 Ağustos 2017'de SDO başka bir ay transitine tanık olacak, ancak ay sadece güneşin bir bölümünü gizleyecek. Bununla birlikte, aynı gün, toplamda tutulma yerden gözlemlenebilir. Ayın güneşi tamamen gizlediği toplam güneş tutulması-Amerika'yı Oregon'dan Güney Carolina'ya uzanan yaklaşık 70 mil genişliğinde bir şeritte geçecek. Kuzey Amerika'nın geri kalanında -ve hatta Güney Amerika, Afrika, Avrupa ve Asya'nın bir bölümünde- kısmi bir tutulma görülecektir.

Ayın kaba, engebeli arazisi, toplam güneş tutulması sırasında Dünya'da gördükleri etkiler. Işık ışınları aya ait ufuk boyunca ay vadileri boyunca akar ve Baily'nin boncuklarını oluşturur, ışık parlak noktaları bütünün başlangıcını ve sonunu işaret eder.

Ayın yüzeyi aynı zamanda umbra adı verilen gölgeyi bütünlük yolunda yarışır: Gün ışığı vadilere ve dağların çevresine bakar, umbra'ya kenarlar ekler. Bu kenarlar, Dünya'nın kendi dağ aralıklarını geçerken daha da eğriliyor. Görüntüleyiciler NASA'nın Lunar Reconnaissance Orbiter ya da LRO'nun, NASA topografya verileriyle bir araya getirdiği verileri, yaklaşmakta olan tutulmayı benzeri görülmemiş detaylarla tam olarak haritalamak için kullandılar. Bu çalışma, şemsiye şeklinin zamanla değiştiğini ve sadece bir elips olmadığını, hafif eğri kenarları olan düzensiz bir çokgen olduğunu gösterir.

LRO, şu anda dünyanın en yakın göksel komşusu konusundaki anlayışımızı ve verileri toplama ayındadır. Dünya ve ayın şeklini bilmek, umbra'nın Dünya'ya düştüğü şeklini doğru bir şekilde tahmin etmede büyük bir rol oynar, 21 Ağustos'a gelsin.

SDO kısmi tutulma işlemini, tutulma tarihinden hemen sonra ABD'de görecek.
                                                                

                                        
                                         Keşfetmek için:
                                        Image: NASA uydu, Patagonya'ya göre ayın gölgesini buluyor
                                    

                                

                                                                                                                                        

                                                     Sağlayan:
                                                                                                            NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi
                                                        

                                                        
                                                                                                    

                                                   
                                        

                                    

                                    
                                    

                                                                    


Kaynak

Check Also

Nasıl Gümrüklü Sabit Kırılmış İşlemler ve Desteklendi …

Bir Cevap Yazın