25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Sağlık » Psikolojik Grip / Depresyon | Aile-Sağlık |

Psikolojik Grip / Depresyon | Aile-Sağlık |

    

Psikolog Hayriye Öztuğrul

Depresyon, aşırı hüzün rahatsızlığıdır. Üzüntülü ruh hali tüm benliği kaplamıştır. Kişi için her şey tüm uğraşları onu keyifsizliğe acıya götürür. Yaptıklarından hiç zevk almaz. Yapacağı işlere, konuşmaya, hareket ettirmeye enerjisini kalmamıştır. İştahı oldukça azalmıştır. Bazen aşırı huzursuzluk, evhamlanma gibi belirtiler oluşur.

Genelde gergin ve öfkelidir. Nedensiz yere ağlamalar yapabilir. Ya da kimi değişik hiçbir duygunun izi olmayadabilir. Ne ağlayabilir ne kızabilir. Bakardı bir bakalım bir gözlükle bakalım. Olayların problemli yönlerini abartabilir. Depresyondaki bir şey için hiçbir şey umut vaat etmez. Sosyal ortamlar cazibesini kaybetmiştir. Yalnız kalmak ister.

Depresyonla birlikte yerinde ağrılar, kilo kaybetmek gibi sorunlar ortaya çıkabilir. En çok sorun yaşanır. Uzun süre uykuya dalamama, sık sık uyanma şeklinde sıkıntılar oluşur. Bazıları çok fazla uyumaya meylederler. Yine de bu uyku kalitesi olmayan bir uykudur. Kişi yorgun uyanır.

Bu belirtiler hafif, orta ve yüksek şiddetlerde kendini gösterir.

Özellik sonbahar mevsiminde depresyon hali çoğu insanda hafif seviye yaşanabilir. Tümleşik kozmozdan etkilenme. Yaşadığımız coğrafi konum sonbaharı yaşıyorsa, mahlûkatta, nebatatta bir son ve tükenme hali varsa insan da bu tükenme halinin döngüsüne takılabilir. Gelip geçiciliği unutulmamalı ve bu halin geçmesine sağlaydırmalıdır.

Peki, depresyonla nasıl başa çıkılabilir?

Depresyondan kurtulmak için yapılacak ilk şey günlük faaliyetleri arttırmaktır. Depresyonda olumsuz düşüncelerin varlığı baskındır. Bu baskı kişinin hareketlerinin ağırlaşmasına sebep olmaktadır. Olumsuz düşüncelerle başa çıkmanın en etkili yoluubir a evvel karar verip harekete geçmektir. Alışverişe mi çıkılacak, bir toplantıya vb. Yere mi gidilecek hemen uygulanaya geçilmelidir. Çok yakın bulduğumuz bir arkadaşımıza gitmek ya da öncesinde mutlu eden bir uğraşımızın başı geçmek ertelenmeden yapılmalıdır. Ertelemelerin önüne geçmek için bir evvelki günden planı yapılabilir.

Depresyonda en temelde kişinin olumsuz düşünceleri yatar. Olumsuz düşüncelerin ortak yönleri; Farkına varılmadan bir anda akla gelmesi, gerçekleri yansıtmıyor oluşanlar ve inatçı olmalarıdır. Olumsuz düşünceler kaydedilmeli ve sorgulanmalıdır. Kanıt var mı, farklı bakış açıları neler olabilir? Bu düşünceler kişiyi ne kadar etkiliyor? Ve şimdi cevapla çözüme çok yardımcı olur! "Bu olumsuz düşüncelere takılmasaydım, bunlar şu anda ne yapıyor ve düşünüyor mu?" Diye düşünüyor mu? Bu düşünceler bende gibi bir boşluk dolduruyor mu?

Varlığımız biz emanet, ne kadar yorulsak da menzile varmakla yükümlüyüz. Pes etmek yok! Bir şairin şarkı sözü 'özlememişsem ölümü / gecenin kucağına bırakmışyım hüznümü'

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları. Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınarak yaz ve haber yok yeri kullanılamaz. Ancak, link ve bağlantıyı kesebilir.


Kaynak

Check Also

Uzmanlardan Ramazan ayı için uyarılar | Sağlık |

     Dünya Bülteni / Haber Merkezi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Yrd. …

Bir Cevap Yazın