25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Bitkiler » Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis adını çok fazla kişiinin duymadığı bir üründür. Çok bilinmemesine rağmen propolisin faydaları oldukça fazladır. Arıların ürettiği bu madde, aslında kendi kovanlarını korumak için üretilir. Fakat sağlık açısından kullandırılırsa sağlığa yararları çok fazladır. Özelliklere son zamanlarda birlikte araştırmalarla birlikte katılmak, iyi gelmesi önemli faydalarından yararlanmak. arasındadır.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Arılarda Üretilen ve Pek rahatsızlığa İyi Gelen Propolisin faydalarından bazıları şöyledir:

 • Kansere karşı fayda sağlar. Kansere karşı olan etkisiyle olmak için kişinin umudu haline gelmiştir. Propolis 300 çok aktif madde içerir. Bu etki ile ilgili araştırmalar yapıldığında propolisin içinde bulunan etken maddelerden bazıları kansere karşı gelmiş ortaya çıkmıştır. Özellikle kanserojen hücrelerin çoğalmasını engeller, sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşümü olasılık düşürür ve kanserin bir organdan diğerine yayılmasını önler. Bu etkileşlerle savaşa karşı yardım eder misin? San Diego State Üniversitesi Biyoinformatik ve Tıbbi Enformatik Araştırma Merkezinden. Dr. Seema Patel, bir araştırma yapmıştır. Laboratuar çalışmalarına göre, beyin, kafa ve boyun, cilt, kan, pankreas, böbrek ve mesane, prostat, kolon, meme, karaciğer kanseri gibi kanser türlerine karşı propolisin faydalı olabileceği belirtilir. Yine de kanser oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Mutlaka doktor kontrolünde tedavi uygulanmalıdır. Bu nedenle kansere karşı propolisi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelisiniz.
  • Propolisin Faydaları Nelerdir? Aynı zamanda anti mantar ve anti viral özellik de vardır.
  • Yanıklara iyi gelir. 2002'de Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi'nde yapılan araştırmaya göre, yanıkları önleme etkisi vardır.
  • İkinci dereceden yanıkların tedavisinde iyileştirici etkisin olması propolisin faydaları arasındadır.

  • Diş yapılıyor korur. Eski Yunan ve Roma zamanındaki doktorlar propolisi ağız dezenfektanı olarak kullanırdı. Günümüzde diş eti iltihabına karşı gelen ilaçları karşılamaktadır. Dişlerde bakteri plağı oluşumunu önler, diş çürümelerini azaltır. Aynı zamanda kemik ve kıkırdak yapısını da koruma sağlar.
  • Siğillere iyi gelir. Farklı siğil tipleri bulundu hastalara 3 ay boyunca propolis ve ekinezya uygulandı. Bu çalışmanın sonucuna göre, propolis kullanan hastaların siğillerinde daha yüksek iyileşme görüldü.

  Propolisin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Soğuk algınlığı, üşüme ve kavrayışa benzer rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Akne gibi cilt rahatsızlıklarına fayda sağlaması da propolisin faydaları arasındadır.
  • Dermatit için kullanılabilir.
  • Parazitlere karşı koruma sağlar.
  • Boğaz ağrısına iyi gelir.

  Propolis Nedir?

  Bal arıları propolisi çeşitli bitkilerin gövdesinden, tomurcuklarından toplayarak kendi tükürükleri ile birleştirerek oluştururlar. Arı poleninden farklı bir maddedir. Reçine ya da bir maddedir. Aslında kovanı korumak için üretirler. Kovanın açık ya da çatlak olan bölümlerini bu madde ile kapatırlar, kovanın iç kısmını kaplarlar, başka zararlı organizmanın ya canlıların kovana girmesini engellerler. Propolisin içeriği arıların hangi bitkiden topladığına, toplama zamanına, toplama yerine göre değişiklik gösterir. Bilim adamları inceleme yaptığında propolisin içeriğinde amino asit, polifenoller, aldehitler, steroidler gibi 300'den fazla doğal bileşen olup keşfettiler.

  Genel amaçlı çiçek propolis yaklaşık yüzde 50 reçine, yüzde 30 mum, yüzde 10 uçucu yağ, yüzde 5 polen, yüzde 5 mavi bileşikler oluşur.

  Propolis Nereden Alınır?

  Bir sürü özel geçişler bulmak ve almak mümkündür. Zamanla faydalar daha çok bilinmesiyle birçok aktarda bulabilirsiniz. Yaygın olarak, iki şekildeki sedasız biçimlerle meşhurdur. Sıvı olanı, küçük ya da kahverengi, yeşil veya sarımsı taneler şekli. Sıvı olan hali daha çok tercih edilen. Bu sebeple daha kolay ve yaygındır.

  Propolis Nasıl Kullanılır?

  Katı ve sıvı olarak iki farklı şekilde satılan propolis, farklı şekillerde kullanılır. Katı da halini rendeleyerek yiyecek ve içeceklerinize ekleyebilirsiniz. Sıvı olan halini bir çay bardağı çayın içine 10 damla ilave ederek kullanın.

  Boğazın iltihabı veya diş eti rahatsızlığınız varsa, sıvı propolisle gargara şeklinde.

  Günümüzde kremlere, losyonlara, merhemlere, diş macunlarına yeni yeni propolis ilavesi yapılmaktadır. Bu nedenle deference available.

  Propolisin Yan Etkileri Nelerdir?

  • Bir rahatsızlığınız için propolisi kullanacaksanız, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
  • Bal veya arılara karşı uyarılacak varsa propolise karşı da alerjiniz olabilir. Bu şekilde yine kullanmadan önce doktora danışmalısınız.
  • Astım rahatsızlığınız varsa kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
  • Herhangi bir rahatsızlık için normal ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

  Kaynaklar:

  Greenmedinfo: 7 sağlık yararları arı propolis
  Draxe: arı propolis


Kaynak

Check Also

Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir?

Çam terebentin yağı son ​​zamanlarda özellikle saç uzatması, şampuanla birlikte, saç dökülmesini önlemesi kısacası saça …

Bir Cevap Yazın