15 Aralık 2017,Cuma
Anasayfa » Haberler » Pennsyl Üniversitesi'nden 'One Penn' 'i destekliyor …

Pennsyl Üniversitesi'nden 'One Penn' 'i destekliyor …

Pennsylvania Üniversitesi (Penn) kampüs genelinde bir İK dönüşümüne başladığında, liderlik geniş üniversite topluluğunun dahil olmasının kritik olduğunu biliyordu çünkü katılım ve işbirliği temel değerlerdir. Bu değer temelli yaklaşımı kullanarak üniversite, İş Dünyası İnsan Sermayesi Yönetimi (HCM) sayesinde başarmak istediği şey için kapsamlı bir plan çizdi.

Penn'teki insan kaynaklarının başkan yardımcısı Jack Heuer, bize daha da bağlı bir kampus olma yolunda yaptıkları ilerlemeler hakkında konuştu.

Penn'in İK dönüşüm girişimi hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Jack Heuer

Jack Heuer – University of Pennsylvania "width =" 150 "height =" 150 "/>

Bu çabaya en üst düzeyde Toplulukumuza verebileceğimiz nitelikli hizmetler Daha erken bir katılım anketi ile çok nesilli personelimizin işlerini ve çalıştıkları insanları sevdiklerini keşfettik ancak günlük kullandıkları sistemi veya süreci her zaman sevmeyebilirler. baz.

Bu endişeleri gidermek için, daha iyi bir çalışan deneyimi sunmamıza yardımcı olması için sistemlerimizi ve süreçlerimizi geliştirmeyi hedefleyen çok yıllı bir projeye başladık. Şu anda, HCM süreçlerimiz merkezi ve okulda veya merkez düzeyinde yönetilmektedir; bu da, sağlam bir sistemin sağlayacağı tutarlı bir hizmet üniversite çapında sağlanmamaktadır. Penn'in HCM girişimi daha fazla operasyonel verimlilik elde etmemize, önemli uyumluluk gereksinimlerini daha iyi yerine getirmemize ve insanların akademik araştırma ve hizmet misyonlarına odaklanmalarına olanak tanıyacak.

Okulların ve merkezlerin iş ihtiyaçları değişebilirken, mükemmellik, katılım ve hizmet taahhüdü ile birleştik. Bu paylaşılan değerler, her bir kişi için yüksek kaliteli, kesintisiz bir deneyim sunarken farklı ihtiyaçları karşılamamızı sağlayan HCM'ye "One Penn" yaklaşımımızı tanımlamamıza yardımcı oldu. Şeffaf ve işbirliğine adamış durumdayız, bu nedenle her aşamada paydaşları dahil ettik ve ilerlemeye devam edeceğiz.

"Çalıştırma öncesinde katılım ve şeffaflık konusundaki çabalarımız, okullar ve merkezi yönetim arasındaki etkileşimi güçlendirdi."
-Jack Heuer, Pennsylvania Üniversitesi'nden insan kaynakları başkan yardımcısı

Workday HCM ile ne yapmak istiyorsunuz?

Şimdilik, kesintisiz bir birleşik sistemimiz yok, bu da fakülte ve personel için değişen deneyimlerle sonuçlanıyor. Bilgiye nereye ve nasıl erişileceği konusunda da karışıklık olabilir. Bir HCM servis merkezi aracılığıyla merkezi bir irtibat noktası kurarak, sorunsuz bir his yaratmayı ve sorulara tutarlı ve zamanında yanıt vermeyi umuyoruz. Bu etkileşimlerden toplanan veriler, daha iyi ve daha hızlı yanıtlar sunabilmemiz için ortak soruları öngörmemize yardımcı olacağını umuyoruz.

Hep okulların, merkezlerin, bölümlerin ve bireylerin farklı ihtiyaçlarına izin veren bir sisteme ihtiyacımız olduğunu düşündük. Yine de, keşif sürecinde, araştırmamız, farklı organizasyonların düşündüğümüz kadar değişken olmadığını gösterdi. Bu bilgi, seçim bölgelerinin her birinin ihtiyaçlarını hala karşılarken tutarlı bir şekilde bir HCM çerçevesi oluşturmaya odaklanma kararımızı güçlendirdi.

Bu geçişi yönetmek için bazı stratejileriniz var mı?

Bizim inisiyatif sponsorlarımızın ve danışma grubumuzun liderliğinde Penn, teknoloji odaklı değil, süreç iyileştirme yaklaşımını benimsemiştir. Bu, üniversitede bulunan her okul ve merkez ile 18 aylık bir çalışma, analiz ve istişareye ihtiyaç duydu. Birçok tarafı kapsayan, tüm okullarımızda ve merkezlerimizde daha iyi etkileşime yol açan çok taraflı bir süreç oldu.

"Yönetim genelde hiyerarşiden kaynaklanır, ancak bu durumda liderlik her yerden gelmiştir."
-Jack Heuer, Pennsylvania Üniversitesi'nden insan kaynakları başkan yardımcısı

İş Günü dağıtımından önce nişan alma ve şeffaflık konusundaki çabalarımız, okullar ve merkezi yönetim arasındaki etkileşimi geliştirmiştir. Bu, HCM planımızı geliştirmek için en iyi uygulamaları kullandığımızdan emin olabilmemiz için hepimizin aynı sayfayı oluşturmasına yardımcı oldu.

Workday'ın uzun vadeli İK ihtiyaçlarınızda desteklediğini nasıl görüyorsunuz?

Workday topluluğuna katılarak, Workday platformunun sürekli gelişimine katkıda bulunan diğer üniversiteler de dahil olmak üzere diğer müşterilerin deneyimlerinden ve girdilerinden faydalanırız. İşbirlikçi bir ortam, hepimiz karşılaştığımız benzer sorunları konuşmamıza ve çözümleri birlikte keşfetmemize izin verir. Ancak en önemlisi, bu yaklaşım bize Workday'ta gerçek bir ortak ve nihayetinde daha iyi bir ürün verir çünkü herkesin masaya oturması sağlanır.

Workday HCM'yi çalıştırdığımızda daha büyük bir birlik ve "Bir Penn" duygusu yaratmayı umuyoruz. Halkımıza istediğimiz şeyleri dinlemek için zaman ayırdık ve iç paydaşlarımız en iyi performansı aldık. Bunu yaptığımız çerçevede hayata geçirmek. Yönetim genellikle hiyerarşiden gelir, ancak bu durumda liderlik heryerden gelmiştir ve başardığımız şeylerden dolayı heyecan duyuyoruz.


Check Also

Archie ve Peyton, Liderlik, Takım Çalışması …

Çalışma Günü Yükselişi, müşterileri hikayeleri paylaşmak, birbirlerinden öğrenmek ve yeni zorluklara girmeye hazır hale getirmek …

Bir Cevap Yazın