25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Teknoloji » Kendini onaran rüzgar türbini – ShiftDelete.Net

Kendini onaran rüzgar türbini – ShiftDelete.Net

Zorlu hava koşulları, yıldırım çarpması, üretim hataları, aşınma gibi nedenlerden dolayı her yıl dünya çapında 3.800 rüzgar türbini bıçağından kaynaklı arıza meydana geliyor. açık denizlerde kurulan rüzgar türbinlerinde tek bir arızayı onarmak, milyon dolarlık masrafa neden olabiliyor.

Kendini Onarabiliyor

Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi'nden makine mühendisleri, insan dolaşım sistemini taklit eden kendi kendini iyileştiren türbin bıçakları ve bu masrafların önüne geçmeyi planlıyor.

Bu çalışmada araştırmacılar öncelikle birçok rüzgar türbini bıçağında kullanılan düz örgü fiberglas tabakaları ile örnekler hazırladı. Grubbs'un katalizörü bir epoksi reçinesiyle karıştırıldı ve fiberglasın onun yerine eşit dağıtıldı. Fiberglasın katmanlarında cam kılcal tüpler içinde epoksinin sertleşmesini sağlar bir "iyileştirme maddesi" kullanıldı.

Fiberglas üzerinde testlerini yaparak araştırmacılar, kırılma testleri sonucunda cam kılcal borularının kırıldığı anlarda iyileştirici madde Frubbs'un katalizörü ile reaksiyona giriyor ve epoksi sertleşerek bıçağı tekrar sağlamlaştırıyor.

Prototip tasarımları çeşitlendirmek yeni nesil rüzgar türbini bıçaklarında bakım, onarım maliyetlerinin azalması ve özellikle açık deniz rüzgar türbinlerinde hazır planlanıyor.Check Also

LG G Pro Lite akıllı telefon LetsGoMobile

L G Pro Lite, gelişmiş özelliklere dikkat çekiyor. LG G. Pro Lite 5.5 inçlik LG …

Bir Cevap Yazın