25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Sağlık » Karaciğer kanseri hastalıkları için yeni tedavi yöntemi | Aile-Sağlık |

Karaciğer kanseri hastalıkları için yeni tedavi yöntemi | Aile-Sağlık |

    

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyada sayılı merkezlerde uygulanan, Türkiye'de de Doç. Deniz Balcı ve beraberindeki ekiple gerçekleştirilen iki aşamalı ameliyat tekniği, normal yöntemlerle cerrahi şans bulmaz ileri evre ve yaygın karaciğer kanserihastalarına dair umut oldu.

İlk kez 2012'de bilimsel yayınlarla giren, o tarihten bu yana Türkiye'nin arşivlerine genel bir bakış. "Ameliyatın sonuçlarının yer yer alındığı çok merkezli çalışma, tıp dünyasının saygın cerrahi dergisi" Annals of Surgery "de kasımda yayımlanacak.

Beş yıl önce elde edilen sonuçlara güvenilirlik kanıtlanan ALPPS ameliyatı, yeni cerrahi yöntemde, karaciğer kanseri hastalarında tedavi seçenekleri arasında önemli bir yer yer alacak.

HASTALARIN YAŞAMA ŞANSI ARTIYOR

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Balcı, AA muhabirine, çalışmaların sonucunda, ileri evre karaciğer kanseri hastalarında en iyi uzun dönem sonuçlarının, cerrahi olarak tümörünün içeriklerinden çıkarılmasıyla mümkün olduğunun belirlendiğini söyledi.

İki aşamalı operasyonun ardından hastanın hızla toparlanmaya başladığını dile getiren Balcı, bu tekniğin, normal şartlarda ameliyat edilemeyen ileri evre karaciğer kanseri ya da bir organdaki karaciğere metastaz olan hastalara uygulanabildiğini söyledi.

Cerrahi tedavi şansı bulunmayan ileri evre karaciğer kanseri hastalarının yaşam sürelerinin çok kısıtlı olduğuna işaret eden Balcı, "Bu hastaların, ameliyatla tedavi edilemediğinde büyük büyük çoğunluğunun 6 ayı, 1 yıl içinde yaşamını kaybettiği görülürken, yeni uygulamayla hastaların 5 yıllık yüzde 50'lere varan Yaşama şansı sahip "değerlendirmesinde bulundu.

"AMELİYAT 25 HASTAYA YAPILDI"

Balcı, dünyada ilk kez 2012'de yapılan bu ameliyatın, İsviçre, İngiltere, Almanya gibi bazı Avrupa ülkeleri ile Japonya, Kore, Kanada gibi sayılı ülkede gerçekleştirildiğini bildirdi. Sonuçların kayıt altına alınarak uluslararası veri tabanı tutulacağı anlatan Balcı, artık uygulamanın birinci basamak tedavi yöntemleri arasında kabul etmeküğünde dile getirdi.

Balcı, "Sonuçlar da merkezilde gerçekleştirildiğinde ameliyat, hem çok güvenli hem de kanser tedavisinde başarılı sonuçlar sağlıyor ve bu hastalar için umut vadediyor." Değerlendirmesinde bulundu.

Ameliyatın Türkiye'de ilk kez Aralık 2012'de kendi başkanlığındaki karakteri ifade eden Balcı, "Şimdi, bu ameliyat 25 hastaya hazırlandı ve başarılı sonuçlar alındı. Bunları bu sene Almanya, geçtiğimiz sene İngiltere, ondan önce Belçika'da anlattık "dedi.

"ARTIK İYİYİM, İÇİMDE BİR TÜMÖRLE YAŞAMIYORUM"

Bu ameliyatla yaşama tutunan evli, 4 çocuk ve 6 torun sahibi Yusuf Ulusoy (58), 21 Mart 2017'de kendisine tanı konulduğunu anlattı.

Taburcu için Ulusoy'un yaşadığı mutluluğu dile getiren için, gözyaşlarını tutamadı. Ulusoy, "Artık iyiyim, içimde bir tümörle yaşamıyorum." Burnumda tütüyorlar. "Torunlarıma koşmak istiyorum, onları çok özledim." dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin almak ve bildirmek. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif linkgelek alıntılanabilir.


Kaynak

Check Also

Tiroid kanseri Türkiye'de kadınlarda ikinci sırada | Sağlık |

     Dünya Bülteni / Haber Merkezi Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizm Derneği Başkanı Prof. Dr. Sevim …

Bir Cevap Yazın