23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Nedir » ICANN, Topluluk Önceliği Değerlendirme Sürecinin Gözden Geçirilmesi Güncelleştirmesini Sağlamaktadır

ICANN, Topluluk Önceliği Değerlendirme Sürecinin Gözden Geçirilmesi Güncelleştirmesini Sağlamaktadır

LOS ANGELES – 2 Haziran 2017 – ICANN, bugün Topluluk Öncelik Değerlendirmesi (CPE) sürecinin gözden geçirilmesi ile ilgili bir güncelleştirme yayınladı.

Topluluk Önceliği Değerlendirmesi, Başvuru Rehberinin (AGB) 4.2. Bölümünde ayrıntılı olarak açıklanan dize itirazını çözmek için kullanılan bir yöntemdir. Değerlendirme, topluluğa dayalı başvurunun, çekişme kümesindeki ve diğer hak etmeyen diğer topluluk başvuru sahiplerine öncelik vermeye ve topluluk dışından başvurmayan tüm kişileri ortadan kaldırmaya uygun olup olmadığını belirler. CPE'de başvuru aşağıdaki dört kritere göre değerlendirilir: Topluluk Kuruluşu; Önerilen Dizgi ve Topluluk arasındaki Nexus; Kayıt Politikaları ve Topluluk Onayı. Değerlendirmeler, Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından gerçekleştirildi. EIU bu rol için seçildi, çünkü dünya genelinde işletmelerin, hükümetlerin ve kuruluşların siyasi, ekonomik ve kamu politikası analizleri sunan birinci sınıf iş zekası hizmetleri sunuyor.

Yeni gTLD Programının uygulanmasında çeşitli zamanlarda ICANN Kurulu, bazı başvuranların süreçle ilgili olarak gündeme getirdiği bazı endişeler de dahil olmak üzere, CPE sürecinin özelliklerini değerlendirmiştir. 17 Eylül 2016'da ICANN Kurulu, Başkan ve CEO'yu veya temsilcilerini ICANN'nin CPE sağlayıcısı ile etkileşime girdiği sürecin gözden geçirmesini üstlenecek şekilde yönlendirdi. 26 Nisan 2017 tarihli mektubunda ilgili taraflara [PDF, 405 KB]Yönetim Kurulu Yönetişim Komitesi Başkanı Chris Disspain incelemenin kapsamı ve durumu hakkında ek bilgi verdi. Aşağıda CPE süreç incelemesinin gözden geçirme durumu ve mevcut durumu ile ilgili ek bilgiler bulunmaktadır.


Kaynak

Check Also

ICANN, Johannesburg Atölyesi'nde Halka Açık Oturum Yapacak

ICANN Kurulu 23-25 ​​Haziran 2017 tarihleri ​​arasında ICANN59 öncesinde gerçekleşecek olan Johannesburg, Güney Afrika'daki yaklaşan …

Bir Cevap Yazın