25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Sağlık » Her yıl 7 milyondan fazla insan sigaradan ölüyor | Aile-Sağlık |

Her yıl 7 milyondan fazla insan sigaradan ölüyor | Aile-Sağlık |

    

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin tütün tüketimi nedeniyle hayatını kaybettiğini, tütün ürünlerinin kullanımının dünya ekonomisine yıllık maliyetinin 1 trilyon 400 doları daha fazla açıkladı.

DSÖ'nün 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'nde yayımladığı raporda, tütün üretimi, dağıtımı ve atıklarının "korkunç çevre tahribatlarına" yol açtığı bildirildi.

Rapora göre, 300 tane sigara (1,5 karton) bir ağacının yokluğunda oluyor neden oluyor onu üretilen ve ormansızlaştırmaya neden oluyor.

Dünyada günde 10-15 milyar sigara satılıyor ve bunların atıkları yaşta büyük zarar veriyor.

Dünyada her yıl 7 milyondan fazla insanın tütün tüketiminin yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen raporda, sigara kullanmanın tek başına önlenebilir ölümlerin başlıca sebebi olduğunun altı çizildi.

SİGARA İÇEN 860 MİLYON YETİŞKİN DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ ÜLKELERDE

Raporda, sigara ve diğer ürünlerin kullanımında hane halkı ve hükümetlerle birlikte ekonomisine bir yaş maliyetinin 1 trilyon 400 doları fazla olduğu ifade edildi.

Tütün kullanımının tüm insanları, milletleri ve bölgeleri kalkınmayı çok açıdan tehdit ettiğine dikkat edilen raporda, dünyada sigara içen 860 milyon yetişkinin düşük ve orta gelirli Türkiye'de yaşadığımız dikkat çekildi.

Ayrıca 2030 itibarıyla tütünden kaynaklanan ölümlerin yüzde 80'inde gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşeceği uyarısı yapıldı.

"TÜTÜN HEPİMİZİ TEHDİT EDİYOR"

DSÖ Genel Direktörü Margaret Chan, tütün kullanımının yoksulluğu arttırdığını, ekonomik verimliliği düşürdüğünü, hane halkinin beslenmesine zarar verdi ve iç mekan havasını kirlettiğini vurguladı.

Chan, "Tütün hepimizi tehdit ediyor." dedi.

SİGARA VERGİSİ VE FİYATLARININ ARTILMASI ÇAĞRISI

DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Ruh Sağlığı Direktörü Yardımcısı Oleg Chestnov da çok ülkenin tütün kullanımını özendirici reklamların yasaklanması ve kamuya ait alanlarda sigaranın yasaklanması gibi önlemler aldığını söyledi.

Chestnov, tütün kullanımına karşı en aktif mücadelenin fiyatı ve verdiği fiyatlarla yükseltmek için savunarak, ülkelere bu konuda çağrıda bulundu.

Raporda, tüm devletlerin her yıl yaklaşık 270 milyar dolarlık vergi tahakkümunun paylaşılırken, alınacak önlemlerle bu yüzde oranın yüzde 50'nin üzerine çıkabileceği belirtildi.

DSÖ'ye göre, kişi başına tahmini 56,34 dolar ile dünyada sigara tüketimiyle bağlantılı yıllık küresel sağlık harcamaları toplam 422 dolara ulaştı. Bu oran yıllık bazda küresel sağlık harcamalarının yüzde 5,7'sine karşılık geliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları. Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınarak yaz ve haber yok yeri kullanılamaz. Ancak, link ve bağlantıyı kesebilir.


Kaynak

Check Also

Tiroid kanseri Türkiye'de kadınlarda ikinci sırada | Sağlık |

     Dünya Bülteni / Haber Merkezi Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizm Derneği Başkanı Prof. Dr. Sevim …

Bir Cevap Yazın