23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » İsimler » Hamilelikte Baş Dönmesi Ol Olur mu?

Hamilelikte Baş Dönmesi Ol Olur mu?


Hamilelikte baş dönmesi ve bayılma hissi sık yaşanan şikayetlerdir. Hamilelikte baş dönmesi neden olur sorusuna ise cevap aranmalı, görmezlikten gelinmemelidir.

Baş Dönmesine Sebep Olan Durum Nedir?

Gebelikte rahmin fazla büyümesine bağlı rahime giden kan miktarı artar ve bu sebeple beyin gibi diğer vücut organlarına kanın pompalanmasında güçlük oluşabilir, Bu nedenle bayılma ve baş dönmesi meydana gelebilir. Ayrıca büyüyen rahmin annenin kan damarları üzerine baskı yapması da baş dönmesine neden olabilir.

Baş dönmesi oturur veya yatar durumda ani ayağa kalkma sırasında oluşabilir, buna anlık kan basıncı düşüklüğü (postural hipotansiyon) denir. Kan basıncı düşüşe neden olur aniden beyine daha az kan gidmesi baş dönmesine neden olabilir.

Böyle durumlara engel etmek için olabilmek için temkinli ve yavaş hareket etmek gerekir. Kan şekerinde oluşan düşmelerde baş dönmesine neden olabilir. Sık aralarla ve az az yemek yiyerek, öğünler arasında biraz atıştırarak böyle bir durumun oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Şeker hastalığı gibi bir sorununuz var mıdır doktorunuzdan insülin dozunuzun ve şeker seviylerinizi kontrol altına alınmasını isteyiniz. Uzun süreli olarak susuz kalmak, ayakta durmak, fazla egzersiz yapmak da baş dönmesine neden olan, durumdan uzak kalmış ve kaçınmalısınız.

Baş Dönmesi Olduğunda Ne Yapılmalı?

Eğer baş dönmesi hissi duyarsa iseniz beyninize giden kan dolaşımını arttırmak için uygun bir yere uzanın ve bacaklarınızın alt tarafına yastık gibi bir cisim koyarak bacaklarınızın yüksekte durmasını sağlarınız. Bu esnada başın yeri. Rahmin kan damarlarına siz de basıncını azaltarak siz rahatlatacaktır. Sıklıkla aralıklarla baş dönmesi oluşmaktaysa doktorunuza danışınız.


Kaynak

Check Also

V ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

VAHİDE Yalnız, tek VARİDE Gelen şey, gelen evrak VASFİYE Nitelikli VECİHE Hoş görünen VEDA Ayrılış …

Bir Cevap Yazın