15 Aralık 2017,Cuma
Anasayfa » İsimler » Hamilelikte Baş Dönmesi Ol Olur mu?

Hamilelikte Baş Dönmesi Ol Olur mu?Hamilelikte baş dönmesi ve bayılma hissi sık yaşanan şikayetlerdir. Hamilelikte baş dönmesi neden olur sorusuna ise cevap aranmalı, görmezlikten gelinmemedir.

Baş Dönmesine Sebep Olan Durum Nedir?

Gebelikte rahmin fazla büyümesine bağlı rahime giden kan miktarı artar ve bu sebeple beyin gibi diğer vücut organları kanın pompalanmasında güçlük oluşabilir, Bu nedenle bayılma ve baş dönmesi meydana gelebilir. Ayrıca büyüyen rahmin annenin kan damarları üzerine baskı yapması da baş dönmesine neden olabilir.

Baş dönmesi oturur veya yatar neden ani ayağa kalkma sırasında oluşabilir, buna göre anlık kan basıncı düşüklüğü. Kan basıncı düştü hızlı uygun sonuc aniden beyine daha az kan gidmesi baş dönmesine neden olabilir.

Böyle durumlara engel vermek için olabilmek için temkinli ve yavaş hareket etmek gerekir. Kan şekerinde oluşan düşmelerde baş dönmesine neden olabilir. Sık aralarla ve az az yemek yiyerek, öğünler arasında biraz atıştırarak böyle bir durumun oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Şeker hastalığı gibi bir sorununuz var mı doktorunuzdan istersiniz insülin dozunuzun ve şeker seviylerinizi kontrol altına alınmasını isteyiniz. Uzun süreli olarak susuz kalmak, ayakta durmak, fazla egzersiz yapmak da baş dönmesine neden olan, durumdan uzak kalmalı ve kaçınmalısınız.

Baş Dönmesi Olduğunda Ne Yapılmalı?

Eğer baş dönmesi hissi duyarsa iseniz beyninize giden kan dolaşımını arttırmak için uygun bir yere uzanın ve bacaklarınızın alt tarafına yastık gibi bir cisim koyarak bacaklarınızın yüksekte durmasını sağlarınız. Bu esnada başın yeri. Rahmin kan damarlarına siz de basıncını azaltarak siz rahatlatacaktır. Sıklıkla aralıklarla baş dönmesi oluşmaktaysa doktorunuza danışınız.


Kaynak

Check Also

T ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

TAİLA: Şans kısmet, önce. TAN Gün doğmadan önceki alacakaranlık. TANSEL Sabah aydınlığı. TANSU Göklere yakışır. …

Bir Cevap Yazın