23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » İsimler » Hamilelikle İlgili İlginç Bilgiler | Annelik ve Gebelik

Hamilelikle İlgili İlginç Bilgiler | Annelik ve GebelikHamilelik normal koşullarda 9 ay 10 gün sürede zor zorlanacak bir süretir. Bu surete hem de bebekte muazzam değişiklikler olur annede. Sonuç olarak tümüyle bir insanın görüntüsünde, yavru bir birinin çıkarması. Elbette insanlığın en başından berilitin kadınlar hamile kalıyor. Peki hamilelikle ilgili ilginç bilgiler nelerdir? Tarihte neler yaşanmıştır?

 • Belki daha uzun süredir var tüm dünyada kayıtlara geçen uzun süre hamilelik süresi yaklaşık olarak 375 gün yani 12.5 ay kadar sürmüştür. 9 ay 10 günlük normal süreyi düşününce, bu rakamın ne kadar ciddi bir süre gözünüzün önüne getirin.
 • Hamileliğin ilginç bir özelliği vardır, hamilelikte annenin organlarından biri herhangi bir nedendir; hasır görürse, cenin ait kök hücreleri annenin o organını tedavi eder. Kök hücrelerinin bu özelliği tıpta devrim niteliğinde bir buluş olarak görmüş ve bugün kök hücre tedavisi ile binlerce kişi arasında hayatı kurtarılmıştır.
 • Kadınlar hamilelikte ağlayan bir bebek gördüklerinde göğüslerinden istemsiz olarak süt salgılanabilir. Çünkü beyin ağlama sesi ve bebek görüntüsünü algılayarak, süt kanallarını uyarır.
 • İkiz bebek dünyaya getirmek çok zor bir iş olsa mı, iki bebeğe birden bakması bir o kadar zor bir iştir. Genelde tek bir çocuğun safra bakımı çok masraflı ve yorukudur. Dünyada en çok ikiz doğumun Afrika'da gerçekleştiği düşünüldüğünde, bu durum oldukça fakir Afrikalılar için daha ironiktir.
 • Anne karnındaki bebeklerin annenin yediği onu şeytan tadını alabildiklerini biliyor muydunuz? Evet, gecenin bir yarısı yenilen çileklerin tadını bebkler de alıyor. Bu nedenle, babiles, hamile annenin canının canını çektiği bir biçimde almayı istemediklerinde bir kere düşünmeleri gerekiyor.
 • Bebeklerin anne karnındayken çiş yapıp yapmadıkları herzaman merak konusu olmuştur. Evet bebekler anne karnında çiş yaparlar. Peki ama nereye? Sizce bu sorunun yanıtı çok basit mi değil mi? Bebeğin başka bir yere gidemediği düşünüldüğünde, elbette rahim içerisine yaparlar. Üstelik sonra çook içerikler. Ancak, sık sık hiç olmaz.
 • Bazı bebeklerin dişli doğduğunu duymuşsunuzdur. 2500 doğumdan birinde bebek dişlili şekilde doğabilir. Bunun bebek için hiçbir sıkıntısı olmaz. Hatta normal karşılanır. Genelde annenin hamilelik sonrasında çok fazla kalsiyum almasından kaynaklanır.
 • Erkek bebek bekleyen anne adaylarının daha kız bebek bekleyen annelere göre daha unutkan olabileceğini biliyor muydunuz?
 • Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri,

 • Erkekler, hamile kadınların aşırı duygusal oluşundan yakınırlar. Kadınlar hamilelikte sanki bir sihirli değnek değişmişçesine şeye üzülebilir, kızabilir, duygusal olarak çalkantılar yaşabilir. Ama bunun da bir sebebi var; normal bir kadının 2 -3 ayda salgılayacağı östrojen hormonu, hamilelik başladı neredeyse 1 günde salgılanıyor. İşte kadınlık hormonu da denilen bu hormonun yarattığı durumdan dolayı da kadınlar duygusal çalkantılar geçiriyor.
 • Hamileliğin anne ve bebekte yaşanan muazzam taşlayıcıları söylemiştik. İşte buna bir örnek daha; hamilelikte rahim öylesine büyüyor ki, normalin tam 500 katına çıkıyor. Elbette bu diğer organların sıkışmasına neden oluyor. İşte hamilelikte annelerin çok sık idrara çıkması ya da sürekli çişlerinin geliyor olması için hissi de bundan kaynaklanıyor. Büyüyen rahim idrar kesesine baskı yapıyor.
 • Rahmin büyümesinin bir başka etkisi ise annenin ayakları ve kalbi üzerinde. Hamilelik sırasında rahim büyüdükçe annenin kalbi ve ayakları da büyürler. Çünkü rahmin büyümesi bebeğin büyümesidir. Bebek büyüdükçe artan kan ihtiyacının karşılanması için kalp büyürken, onun ağırlığını desteklemek için ayaklar büyür.
 • Hamile, bir pembelik geldi, bir ciltlerinin daha parlak olduğunu belirteç farketmişsinizdir. Bunun nedeni hamilelik döneminde neredeyse iki katına çıkan kan miktarı ve cildin büyüme nedeniyle gerilmesidir.
 • Peki ya hamilelerin kokulara, tatlara karşı hassas olmasına ne demeli? İşte yine hormonlar devreye giriyor. Hamilelikte plesantadan salgılanan östrojen annesi hassasiyetini artıyor. Bunun altında bir bilimsel bir gerçek yatıyor. Hormonlar annenin duyularını keskinleştirerek bebeği koruma içgüdüsü yaratıyorlar.
 • – Anne adayı hamilelik sırasında sergilediğin gibi, aynı zamanda daha keskin görür ve daha iyi refleks gösterir.


Kaynak

Check Also

V ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

VAHİDE Yalnız, tek VARİDE Gelen şey, gelen evrak VASFİYE Nitelikli VECİHE Hoş görünen VEDA Ayrılış …

Bir Cevap Yazın