23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » İsimler » Hamilelik Sorunları ve Çözümleri | Annelik ve Gebelik

Hamilelik Sorunları ve Çözümleri | Annelik ve GebelikHamilelik 9 ay 10 gün sürede keyifli ve biraz zor zorlanıyor. Bu zaman boyunca annenin karnında hayat bulan küçücük bir hücreden yaklaşık 3 kilo ağırlığında komplike bir canlı meydana gelir. Annenin ve bebeğin vücudundaki hamilelik boyunca muazzam değişimleri düşününce, sonuçta bu sürecin kolaylığı kimse söyleyemez. Durum öyle, ufak tefek problemlerin yaşanması, annenin kendine göre sıkıntıda hissetmesi de normaldir.

Bu yazıların herhangi birinde bulunan içerikler var.

Mide Bulantısı: Hamilelikte sıkıntıların başında gelir. Hatta, telaş içerisine sokar, ebeveynleri telaş içerisine sokar. Anne onun aldığı kokudan, gördüğü yemeklerden ya da sen seslerden safide etkilenerek mide bulantısı yaşayabilir. Mide bulantısına kusmalar da eşlik edebilir. Bunu şöyle düşünmek gerekir; Annenin vücudu içinde gelişecek yeni canlıya karşı bir alışma süreindedir. Onu tanımaya ve kabul etmeye çalışıyordur. Yani bu bir tepkidir. Vücut için ilk kez yusufçuk yabancı bir madde olarak algıladığı için bunlar yaşanmaktadır. Elbette normalde daha salgılanan hormonlar ve daha önce vücudun hiç tanımadığı hormonlar da devreye girince mide bulantıları kaçınılmaz olur. 6. Haftalarda başlayabilir mide bulantıları 15 veya 16. Hafta benz geçer.

Ne Yapılır? Öncelikle beslenme alışkanlandırma modifications ile gidilmesi gerekiyor. Porsiyonların küçülüp çıkarılması etkili bir yöntemdir. Mide aşırı yüklenmemiş ve sindirim kolaylaşmış olur. Yine yağlı yiyeceklerden, fazla baharatlılardan da uzak durmak gerek. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme boyutu gerekli olan enerjiyi verecektir. Patatesler bu bakımdan önemlidir. Mideyi de rahatlatır. Bol bol içmek. Sabah mide bulantıları şeker düşüşünü gösterir. Bu nedenle sabah uyanmaz bisküvi ya da ağza bir şeker atılabilir. Keskin kokulardan; Parfüm deodorant veya yemeklerden uzak durun. Biraz dikkat ederek mide bulantılarını makul düzeye indirebilir ya da çok hafif geçmesini sağlarabilirsiniz.


Reflü: Hamilelikte yaşamak bir başka sorun da reflüdür. Göğüs kısmının yanması olarak bilinen bu sorun mide asidinin yükselerek yemek borusuna ulaşmasından ileri gelir. Yine bu yanma direkt olarak midede de görülür.

Ne yapılır? Asitliğin artmasını nötralize etmek için gereklidir. Bunun için market ilaçlar da ilaç ilaçları kullanmak tavsiye etmiyoruz. Ama şikayetlerin sürekli devam ediyor olması da anne açısından sağlıklı değildir. Kuvvetli bir asit olan mide öz suyu yemek borusuna ciddi zararlar verebilir. Şikayetler uzun süre devam ederse, mutlaka doktorunuza danışın. Bunun yanında yemekleri yine ara öğünlü yemek, porsiyon küçültmek ve birden fazla bir şekilde yememek gerekiyor. Karnı çok sıkı saran giyecekler de reflüyü tetikleyebileceği için bu kıyafeti de hayatınızdan çıkarın. Alkol ve sigaranın kesinlikle yasak olduğu söylemeye gerek yok sanırım. Bir de yatmadan hemen önce yemek yeme alışkanlığını bırakmak gerekiyor.


Bel Ağrısı: Ortak şikayetlerden biridir. Büyüyen rahim nedeniyle anneye binen yükün artmasından kaynaklanır. Her insanın ağırlık merkezi bellidir. Bu ağırlık merkezinin değişmesiyle omurgaya binen yüklemek artamak neden olur. Bu artışlar bel ağrılarına yol açar.

Ne yapılır? Artık kendinizi zorlamamanız zamana gelmişsiniz üzerinden. Hareketlerinizde yavaşlama. Ani hareketlerden kaçınmak gerekir. Tamamen düz ayakkabıların bu çokluğu artırdığını bilmez. Yani topuğun çok hafifte olsa desteklenmesi gerekir. Bu sayede ağırlık merkezini normale yaklaştırabilirsiniz. Yine ortopedik bir yatak çok çok iş görecektir.


Yorgunluk: Anne adayları hiçbir şey yapmayıp yalnızca oturdukları bir günde dahi kendilerini yorgun ve bitkin hafifletilirler. Bunun nedeni dış fiziksel aktiviteden çok içte yaşanan gelişmesdir. Vücudunuz içeride bebek için muazzam bir çalışma gösteriyordur. Artan kan miktarı sebebi kalbiniz dahi artık% 30 daha fazla çalışıyor. Bu da enerji sarfiyatı demek. Yine hormonları da hesaba katmalıyız. Üstün birde uykusuzluk çekiyorsanız, işte yorgunluğa zemin hazırlanmış oluyor.

Ne yapılır? Yapılacak en iyi şey dinlenmektir. Ne kadar dinlenebilirys enerjinizi bir şekilde o kadar koruyuş olursunuz. Dinlenme sırasında ayaklarınızı hafif yukarı kaldırmak da etkilidir. Yine fırsat bulduğunuzda uyumaya çalışalısınız. Kahve, çay ya da asitli içeceklerden uzak durun. Saklan aksatmayın. Günlük olarak yeterli kadar protein, karbonhidrat ve yağlardan yararlanın. Vucut direnciniz için yeteri kadar vitamin ve mineral aldığınızdan da emin olun.


Sık İdrara Çıkma: Hamileliğin ilerleyen safhalarında görülür. Anne sürekli olarak idrar yapma isteği içerisindedir. Oldukça normaldir çünkü büyüyen rahim artık idrar kesesine baskı yapmaya başlamıştır. Sık idrar çıkarma sorununu idrar kaçırma da izleyebilir. Zamanla çocuk karına aşağıya doğru inmeye başlayınca azalır. Hamilelikten sonra da bu şikayet kaybolur.

Ne yapılabilir? Bu sorun için yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Sık sık tuvalete gitmek ve bunu ertelememek gerekir. Bu sayede idrar kaçırma şikayetlerinin önüne geçilmiş olunur. İdrarınızı yaparken yanma gibi bir şikayette bulunuyorsanız, o halde enfeksiyon kapmışsınız demektir. Mutlaka bir doktora görünün.


Varisler: Hamilelik'te kan ve damar miktının arttığından bahsetmiştik. Bu problem toplardamarların genişlemesine dolayısıyla da varislerin oluşmasına neden olur. Yine varisleri kramplar da izleyebilir. Bu kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Ne yapılabilir? Varisleri engellemek için mümkün olanunca dinlenmek ve kan akışını sağlamak gerekiyor. Ne kadar ayakta durursanız, varisler o kadar artar. Dinlenme sırasında ayaklarınızı mutlaka yukarı tutun. Mümkünse kan akışını hızlandıracak hafif egzersizler deasıl. Bununla birlikte soğuk su ile bacaklara masaj eder. Kramplar için kalsiyum ölçümü yaptırabilir ve doktorunuzun tavsiyesine göre kalsiyum hapları kullanabilirsiniz.


Vajinal Akıntı: Hormonal kaynaklıdır. Hormonunun hamilelikte artan ilerlemesi aktivitesinden ileri gelir. Hamilelikte bu akıntıların görülmesinde aslında, bir sorun yok, normal kabul edilir. Elbette akıntının miktarı, rengi, kokusu takip edilmelidir. Kokusuz ve renksiz olur. Eğer tuhaf bir durum varsa, mutlaka doktora danışmak gerekir.

Ne yapılabilir? Akıntının sarı ya da yeşile çalan bir renkte olması bir probleme işarettir. Yine kaşıntı, yanma, parçacık görme ya da günanılamayacak bir kokuya da dikkat edin gerekir. Bunlar bir mantar enfeksiyonunu işaret edebiliyor. Böyle bir doktora başvurmaktan başka çare yok.


Görüldüğü üzere, tüm bu sorunlar aslında hamileliğin normal seyri içerisinde yaşanabilecek, annelerin ortak problemlerindendir. Yine onlar dışında çatlakların görülmesi, karında kaşıntıların olması, şişmelerin görülmesi ya da hızlı nefes kesilmesi gibi sorunlar da yaşanabilir. Bunlar da normal kabul edilir. Hamilelik boyunca beslenmenize, dinlenmenize ve fiziksel aktivitelerinize gereken özeni gösterirseniz, problemlerin çoğunu bir kez de önleyeceksiniz ya da alara indirebilirsiniz. Aksi şart, mutlaka doktorunuzla iletişim açılaş.


Kaynak

Check Also

V ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

VAHİDE Yalnız, tek VARİDE Gelen şey, gelen evrak VASFİYE Nitelikli VECİHE Hoş görünen VEDA Ayrılış …

Bir Cevap Yazın