23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Haberler » Google, çevrimiçi ve çevrimdışı dünyaları yeni reklama bağlamaktadır …

Google, çevrimiçi ve çevrimdışı dünyaları yeni reklama bağlamaktadır …

                                       


      

San Francisco'da bu ay düzenlenen bir pazarlama konferansında "Google Attribution" adlı bir ürün internet devi tarafından açığa çıkarıldı. Google, kullanıcıların bir reklamı ne zaman tıkladığını ve ne zaman çevrimiçi ve çevrimdışı alışkanlıkları bağladıklarını belirlemek için analitiklerini bir adım daha ileri götürüyor.

Atıfın sınırlı sayıda ortakla test modunda olduğunu ve önümüzdeki haftalarda daha fazla reklamverene yayınlanacağını açıklayan Google üst düzey başkan yardımcısı Sridhar Ramaswamy, aracı uzun vadeli zorlu soruları yanıtlayabileceğini söyledi. Pazarlama kampanyalarının çalışıp çalışmadığı.

"Google Attribution, pazarlamacıların pazarlamanın cihazlar ve kanallar arasındaki etkisini ölçmesini mümkün kılar" diye belirtiyor Ramaswamy.

"Veri temelli atıf, tüketim yolculuğundaki her adıma atılacak kredinin ne kadarının erken araştırma için markanızla ilk kez ilgilendiklerinden satın almadan son tıklamaya kadar belirlenebilmesi için makine öğrenmeyi kullanır."

Gerçek dünyadaki müşteri e-posta adresleri veya sadakat planı bilgileri, şirkete göre pazarlama performansının "eksiksiz bir görünümünü" sağlamak için AdWords, Google Analytics ve DoubleClick Search gibi hizmetlerdeki verilerle dokunulabilir.

Yapay zekayı veya makine öğrenmeyi kullanarak, reklamları hedeflemek ve satışları teşvik etmek için tüketici davranışını daha iyi analiz etmek ve anlamak, konferansın önemli bir temasıydı.

Reklam 'kutsal kase'

Birkaç yıldır, AdWords, çevrimiçi kampanyalardan kaynaklanan gerçek dünyadaki mağazalara yapılan ziyaretleri ölçmek için reklamverenleri etkinleştirdi, diye belirtti Ramaswamy.

Ramaswamy "Yine de mağaza ziyaretlerini ölçmek yalnızca denklemin bir parçası" dedi.

"Çevrimiçi reklamlarınızın işletmeniz için satışları nasıl yönlendirdiğine ilişkin bilgiler de gerekir."

Şirkete göre, Google reklamlarıyla eşleşen gerçeğe yakın işlemler, mağaza satış bilgilerinin bireysel gizliliği korumak için toplu ve isimsiz formlarda rapor edildiği "güvenli ve gizlilik açısından güvenli bir şekilde" verilir.

Online alışveriş faaliyetlerini çevrimiçi alışveriş kararlarına bağlamak, oldukça uzun bir süre reklamverenleri için "kutsal bir tahta" olmuştur ve ACLU üst düzey politika analisti Jay Stanley'e göre, gizlilik açısından endişe verici unsurlar ortaya çıkarmıştır.

                                                                            

Atıf, gizlilik temelli bir kiracıya saldırmakla tehdit ediliyor; insanlar, etkileşime giren diğer taraflarla ilişkileri dağıtmak için bir tarafla ilişkiler kurabiliyorlar.

Stanley, "Bu bir devrim değil, bir evrim; bireylerin izlenmesinde yeni bir adım" dedi.

"Her adım" Nerede kalır durur? "Sorusunu gündeme getiriyor"

Stanley, kullanıcılarla ilgili artan bilgi barınaklarını ele aldığında Google'ın en iyi davranışını beklediğini, ancak "kâr güdüsünün muazzam hidrolik baskısı" altında en iyi niyetlerin bile çatlayabileceğini belirtti.

Stanley, "Kapitalist sistemin insanları sürekli olarak artan bir şekilde izlemeye yönlendirilen tam öfke ve dehanın sahibiyiz ve şirketler bunu yapmak için yarışıyor" diyor Stanley

"Bir toplum olarak, yasal korumalarla değerlerimizi ifade eden bir takım kurallar olmadan durmayacak."

Daha cazip reklamlar

Google ve Facebook çevrimiçi reklam dünyasına hâkim ve Enderle Group'un Silikon Vadisi analisti Rob Enderle'ye göre, değerini reklamverenlere kanıtlamak için ne yapacaklarını diğerinin kopyalayacağı düşünülüyor.

Atıf, Google'a, reklamverenlerin firmanın çevrimiçi mekanlarında paralarını almaya değer olduğunu garanti etmenin bir yolu vaat ediyordu.

İnternet pazarlamacılığından Enderle, "Reklam tüketiminden satın alıma dönüşümün gösterilebilmesi büyük bir sorundu, korkunçtu" dedi.

"Bu, uzun zamandır sorun teşkil etti; Google, bir metni yapmaya çalışıyor; bu nedenle, bir reklamı izledikten sonra satın aldığınızda bunun karşılığını alıyorlar."

Analist, hangi reklamların gerçek satışa dönüştüğünü gösteren veriler, pazarlamacıların yanlış yönlendirilmiş veya etkisizleştirilmiş mesajları terk ettikçe, insanların çevrimiçi gördükleri reklamların ilgisinin artacağını ifade etmelidir.

"Aslında satın almak isteyebileceğiniz şeyler için reklamlar çarpacaktır, dolayısıyla çok daha fazla para harcayacaksınız," dedi Enderle.

Analist, çevrimdışı ve çevrimiçi faaliyetleri birbirine bağlayarak ortaya çıkan gizlilik konusundaki endişeler on yıl mı geç geldiğini gösteriyor çünkü protesto zamanı, insanlar hakkındaki verilerin toplanmasına başladığı zamandır.

Enderle, Google'ın pazarlama metriğindeki hareketi tartışırken "Bu uygulamanın hiçbir dezavantajı yok" dedi.

"Bu, veri toplamanın iyi bir yanı, sinir bozucu olması gereken ve biz gerçekten bilmediğimiz verilerle başka yapılması gereken başka şey de var."
                                                                

                                        
                                         Ayrıntılı bilgi:
                                        Google, reklamverenlerin fiziksel mağazalardaki harcamaları izlemesine yardımcı oluyor
                                    

                                

                                    

                                    
                                    

                                    


Kaynak

Check Also

Nasıl Gümrüklü Sabit Kırılmış İşlemler ve Desteklendi …

Bir Cevap Yazın