25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Haberler » Google AlphaGo alçak gönüllü olaydan sonra emekli olur …

Google AlphaGo alçak gönüllü olaydan sonra emekli olur …

                                    

                    
                
üç oyun serisini süpürmek için Cumartesi günü Çin'in Ke Jie'si olan brash 19 yaşındaki dünyayı bir numaraya yenmişti
            

    
    

        AlphaGo, yapay zekanın (AI) ne kadar ilerlediğinin bir ölçüsü olarak yakından takip edilen üç oyun serisini süpürmek için 19 yaşındaki Çinli Ke Jie'yi bir numaralı Çin'in Ke Jie'sini mağlup etti
    

Google'ın sahip olduğu bilgisayar algoritması AlphaGo, dünyanın en iyi oyuncusunu bu hafta mağlup ettikten sonra eski Çin oyununda insan oynamaktan çekildiğini açıkladı.
                                

                                       


      

AlphaGo, yapay zekanın (AI) ne kadar ilerlediğinin bir ölçüsü olarak yakından takip edilen üç oyun serisini süpürmek için 19 yaşındaki Çin'i Ke Jie'den bir numaralı Çin'in Ke Jie'sini mağlup etti.

]

Geçen yıl AlfaGo, tam bir Go maçında seçkin bir oyuncuyu yenen ilk bilgisayar programı haline geldi ve başarıları oyunun karmaşıklığı nedeniyle çığır açıcı olarak nitelendirildi.

Go'un, insan benzeri "sezgileri" ve stratejiye bir prim koyarak, kabul edilemez sayıda hamle var.

Ancak AlphaGo'yu geliştiren ve Google'ın 2014 yılında satın aldığı Londra merkezli AI şirketi DeepMind Technologies, bu hafta doğu Çin şehri Wuzhen'de düzenlenen yarışmaların son sırada olduğunu belirtti.

DeepMind'in kurucusu Demis Hassabis, bir blog yazısında AlphaGo'nun geliştiricilerinin "bir gün, en karmaşık sorunlarımızdan bazılarıyla uğraşırken bir gün yararlanabilecekleri gelişmiş genel algoritmalar geliştirerek bir sonraki büyük zorluklara" dönüşeceğini söyledi.

Bunlara "hastalıklar için yeni tedaviler bulmak, enerji tüketimini önemli ölçüde azaltmak veya devrim niteliğindeki yeni malzemeleri icat etmek" yer alabilir.

"AI sistemleri, bu alanlardaki önemli yeni bilgi ve stratejileri de ortaya çıkardıklarını ispat ederse, atılımlar gerçekten dikkate değer olabilir, gelecek olanı görmek için sabırsızlanıyoruz"

Go, en çok toprağı yakalamaya çalışırken iki oyuncu bir ızgarada siyah beyaz taşlar döşüyor. Yaklaşık 3.000 yıl önce Çin'de icat edilen, dünya çapında oynanır, ancak Doğu Asya'da en popüler olanıdır.

En iyi oyuncular oyununu çığır açan ve oyuna yaklaşmanın yeni yollarını açıklayan AlphaGo tarafından büyülenmişlerdir.

Aynı şekilde, AlphaGo'nun başarıları, önceden programlanmış görevleri yerine getirmekle kalmayıp, insanlığın yeni ve karmaşık bilimsel, teknik ve tıbbi gizemlere bakmasına yardımcı olan AI vizyonlarını tetiklemiştir.

AlphaGo'nun "düşünce "ği, beyindeki nöronlara benzer milyonlarca bağlantı tarafından desteklenir. Kendine karşı milyonlarca oyun oynayan kısmen kendi kendine öğretilir.

Bu haftanın kibritleri, popüler olduğu Çin'de belirgin bir artış kazandı.

Fakat Çinli yetkililer, Salı günü yapılan ilk maçtan önce canlı olarak kapsama alanını yasaklamış ve öfkelenerek Çin sosyal medyasını küçümsediler.

Yasak açıklanmadı, ancak hızla Pekin'in Google'ın gergin geçmişi ile bağlantılı olduğu spekülasyonuna hız verdi.

Google, www.google.cn web sitesini 2010'da cyberattacks ve Çinli sansür üzerine üst üste kapattı ve sunduklarının çoğunun yetkililer tarafından engellendi.
                                                                

                                        
                                         Keşfetmek için:
                                        Google AI tekrar kazanırken Çin hayranları çöp kutusunu çöpe attı
                                    

                                

                                    

                                    
                                    

                                    


Kaynak

Check Also

Nasıl Gümrüklü Sabit Kırılmış İşlemler ve Desteklendi …

Bir Cevap Yazın