23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Yemek Tarifleri » Enginar nasıl pişirilir {Kolay Adım Öğretici Öğretici}

Enginar nasıl pişirilir {Kolay Adım Öğretici Öğretici}

Enginarların hazırlanması ve pişirilmesi hakkında kolay bir adım adım fotoğraf öğretisi

Enginar her zaman en sevdiğim sebzelerden biridir. Kremalı, tereyağı dokusu ve biraz çimenlik lezzet, sadece deniz tuzu serpilir ve taze limon suyu sıçraması ile mükemmel bir şekilde çiftleşir. Nihai düşük kalorili, yüksek lifli garnitür, etin her yaprağın üstünden kazımayı seviyorum.

Son zamanlarda Instichat öykülerinde enginar hazırlarken, çoğunuz enginarları sevdiğinizi ancak bunları nasıl hazırlayacağınızı veya pişirmeyi bilmediğinizi belirtti. Yardımcı olmak için, adım adım fotoğraf dersiyle, enginarların evde ne kadar pişireceğini sana göstermeye karar verdim.

İlk adım, her enginarın üstünden yaklaşık 1 inç derinliğinde dilim kesmektir. "Et" in çoğu her yaprağın altına yerleştirildiğinden, yaprakların üst kısmındaki zorlu bölgeye ihtiyaç duymazsınız. Bu sivri parçaları atın (veya fantezi alın ve sebze stokları için saklayın!)

Daha sonra, her kökün tabanından yaklaşık bir inç çıkarın. Bunun için pişirdiğinizde pota daha fazla yer açmaktan başka gerçek bir sebep yoktur. Aslında gövdenin çoğunu hiç tüketmemekteyim, muhtemelen daha fazlasını kaldırabilirsiniz, ancak bir kısmını bozulmadan bırakmak gibi bir görünüşümdür.

Üçüncü adım için bir çift makas alın ve enginarın dış kenarındaki her kalan yaprağın sivri tepelerini dikkatli bir şekilde dilimleyin. Geri kalan herhangi bir dikenli parçanız olmadığından emin olmak için enginarları bir daire şeklinde dikkatlice döndürdüğünüzden emin olun.

Bu noktada enginarları pişirmeye hazırsınız. En sevdiğim yemek pişirme yöntemi limon dilimleri ile bir buhar sepeti çizmek ve kükreyen bir kaynama için 2-3 inç su getirmektir. Enginarları tavanın içine bakacak şekilde yerleştirin ve bir kapakla sıkıca örtün. İç yapraklar kolaylıkla çekinceye kadar buhar, kalpler 30-35 dakika kadar yumuşatır.

En sevdiğim enginar enginar yemek tariflerinden biri için duruyorum: Tahin Sarımsaklı Daldırma Sosuyla Buharda pişirilmiş Enginar.

Çatal gerekmiyor

Alejandro Fotoğrafçılık tarafından fotoğraf

Kaydet Kaydet

Kaydet Kaydet

Kaydet Kaydet Kaydet Kaydet

Kaydet Kaydet

<! –

->


Kaynak

Check Also

Karışık Çilek Mojitos – Lemon Bowl®

Bu, sponsorluğumun Kroger adına yazmış olduğu bir sohbet. Görüşler ve metin hepsi benim. Nihai kolay …

Bir Cevap Yazın