23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Sağlık » Enerji içecekleri satışına yeni düzenleme | Sağlık |

Enerji içecekleri satışına yeni düzenleme | Sağlık |

    

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Spor tesisleri, okul kantinleri ve hastanelerde enerji içecekleri piyasaya arz edilmeyecek ve reklamı yapabilir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Türk Gıda Kodeksi, Enerji Bakanlığı, Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Enerji içecekleri, uygun organizasyonların üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması ve pazarlanması için uygun ürünlerin özellikleri belirlenmesi ve hazırlandığı tebliğ, sporcu içeceklerinin kapsamı.

Özel beslenme amaçlı gıdalar, değerlendirilmeyen enerji içeceğinde, toplam kafein miktarı litrede 150 miligramdan fazla olmayacak. Enerji içeceğinin bileşiminde litrede inositol 100 miligram, glukoronolakton 20 miligram, taurin 800 miligramdan fazla olmayacak.

ETİL ALKOL BİLEŞEN OLARAK İLAVE EDİLMEYECEK

Enerji içeceklerine bileşen olarak etil alkol ilave edilmeyecek.

Geleceğin doğası gereği üretilebilir ve son şekli taşan etil alkol miktarı en fazla litrede 3 gram olacak

Bileşiminde kafeinle taurin, inositol ve glukoronolakton maddelerinde birini veya birkaçını içeren aromalandırılmış alkolsüz içecekler enerji içeceği dışında bir başka gıda adı ile piyasaya arz edilemeyecek.

Meyveli olarak enerji içeceklerinde meyve oranı, gazlı olanlarda ağırlıkça en az yüzde 4, gazsız olanlarda ise ağırlıkça en az yüzde 10 olacak

Spor tesisi, okul kantinini ve hastanelerde enerji içecekleri piyasaya arzu edilmeyecek ve reklamı yapabilir. 18 yaşından küçüklere enerji içeceklerinin satışı yapılmayacak.

Tüketicinin görebilmesi için enerji içecekleri, son tüketiciye ambalajın bütünlüğü korunarak sunulacak. Toplu tüketim yerlerinde ya da dolaylı olarak enerji içeceği reklamı ve tanıtımı yapılamayacak.

Ürünlerin etiketinde en az 3 milimetre punto karakter olacak şekilde "Alkol ile karıştırılarak ya da birlikte tüketilmemelidir" ifadeleri bulunacak.

Tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri, 31 Aralık'a kadar tebliğ hükümlerine uyacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin almak ve bildirmek. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif linkgelek alıntılanabilir.


Kaynak

Check Also

Psikolojik Grip / Depresyon | Aile-Sağlık |

     Psikolog Hayriye Öztuğrul Depresyon, aşırı hüzün rahatsızlığıdır. Üzüntülü ruh hali tüm benliği kaplamıştır. Kişi …

Bir Cevap Yazın