25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Haberler » Dişiler iyi dinleyicilerle seks tercih eder

Dişiler iyi dinleyicilerle seks tercih eder

                                    

                    
                

            

    
    

        Sakız yaprağı iskelet yapıcı güvesi. Kredi: Peter Marriott
    

Charles Darwin, cinsel seçilim teorisinden önce az bilinen bir tahmin önermiş olan yaklaşık 150 yıl sonra, araştırmacılar, daha büyük antenlere sahip olan güvelerin kadın sinyallerini tespit etmede daha iyi olduğunu bulmuşlardır.
                                

                                       


      

Charles Darwin, 1871'de bir dişi eş seçiminin erkeklerde çiftleşme sinyalleri gelişimini yönlendirdiğini önermişti. Onun fikri, tavus kuşlarının ikonik kur yapma görüntüleri, cırcır böceği şarkısı ve insan dişilerinin tuhaf doğasıyla ilgili çağdaş anlayışları gözlemlerinden kaynaklanmaktadır.

Erkek niteliklerini etkin bir şekilde belirliyor ve eğer bir kadın onunla çiftleşmeyi seçerse, özelliklerine uygun genler, erkek gösterinin evrimini ve kadının tercihini teminat altına alarak, gelecek kuşaklardaki yavrularına geçiriliyor.

]

Cinsel seçilim teorisi, on yıllardır hayvan davranışlarına ağırlık verdi ve Darwin'in cinsel seçme teorisi, Melbourne'daki Biyosistemler Okulu'ndan evrimsel biyolog Prof. Mark Elgar, binlerce araştırmanın iyi desteklediğini söyledi.

"Fakat Darwin, cinsel seçimin, kadınlardan gelen sinyaller de dahil olmak üzere kadınların sinyallerine cevap vermede ve bunları cevaplamada daha iyi olan erkekleri tercih edebileceğini önermişti. Dolayısıyla, kadın sinyallerinin daha iyi tespit edilebildiği duyusal yapıya sahip erkekler onları bulma konusunda zorlanıyor olabilir Eşleştirmek ve genlerini geçmek için "

Fakat o zamana kadar bu fikrin büyük ölçüde gözden kaçırıldığını söyledi.

Profesör Elgar ve ekibi, kelebekleri kullanarak bu fikri araştırıyor. Daha büyük antenli erkeklerin, kadın kelebeklerin erkeği çekmek için bıraktıkları kimyasal bir sinyal olan az miktarda cinsiyet feromonunu daha iyi tespit edebilecek donanıma sahip olduklarını ilk kez gösteriyorlar.

Çalışma, Doktora öğrencisi Tamara Johnson, Profesör Elgar ve Deakin Üniversitesi'nden Dr Matthew Symonds'u ve Nature of Science dergisinde yayınlandı.

                    
                 Darwin haklıydı: Dişiler iyi dinleyicilerle seks tercih ediyorlar

            

    
    

        Bir kadın Uraba, duruşu çağırırken güve lugens. Kredi: Yazar sağlandı
    

Takım sakız yapraklı iskelet yaprağı güvesiyle Uraba lugens ile saha deneyleri hazırladı. Güveler, adlarını Okaliptüs ağaçlarına verdikleri zararlardan alırlar.

Doktora öğrencisi Tamara Johnson, yetişkinler yalnızca yedi gün boyunca yaşıyor ve bu sefer yemek yemiyor

                                                                            

"Bu hafta içerisinde, kelebeklerin aynı bölgede birçok kelebekle rekabet eden bir arkadaşı cezbetmesi gerekir" diyor.

Kadın U.lugens güveleri, cinsel phermonones bırakarak, erkeklerin dikkatini çekiyor; kimyasal sinyal, yetişkin yaşamlarında karanlığın ilk evresine yedi saat zirveye ulaşıyor.

Yetişkin dişiler basit bir filiform veya iplik benzeri antenlere sahipken, erkekler tüylü, iki telli antenleri vardır.

Darwin'in orijinal önerisini takiben ekip, daha fazla kimyasal algılayıcıya sahip olan daha büyük antenleri olan erkeklerin daha az miktarda cinsiyet feromonunu daha iyi tespit edeceğini öngördü.

Doktora projesinin bir parçası olarak Bayan Johnson, tuzak kurşunlarını bir ya da iki dişi güve ile alacakaranlığa yerleştirdi. Tuzaklarda yakalanan erkeklerin sayısı ve antenlerinin büyüklüğü ertesi gün kaydedildi.

" U.lugens büyük bir nüfusa sahip olan Melbourne'daki Royal Park'ta saha deneylerimizi yaptık" diyor Ms Johnson.

                    
                 Darwin haklıydı: Dişiler iyi dinleyicilerle seks tercih ediyorlar

            

    
    

        Erkek sakız yapraklı iskelet yaprağı güvesi anteni. Kredi: Yazar sağlandı
    


Kaynak

Check Also

Nasıl Gümrüklü Sabit Kırılmış İşlemler ve Desteklendi …

Bir Cevap Yazın