23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Biyoloji » Danimarka, en iyi iş-yaşam dengesine sahip. Peki neden?

Danimarka, en iyi iş-yaşam dengesine sahip. Peki neden?

OECD Better Life raporuna göre; Danimarkalılar'ın iş-yaşam dengesi rapordaki diğer ülkelerden daha iyi durumda. Raporda yerinde ülkelerin uzun çalışma saatleri olan çalışanları, toplam çalışanların% 13'ünü kapsıyor; Danimarka'da bu oran,% 2'ye düşmüş durumda. Danimarkalılar günün 16 saatinde boş zaman geçirmek, uyumak ve yemek yemek için harcıyorlar. Danimarkalılar; Raporda çevreel kalite, sivil katılım, eğitim, vasıflar, iş sektörü, kazanç, refah, kişisel güvenlik ve sosyal ilişkiler konularında da ortalamaamanın üstünde yer aldılar. Danimarkalıların% 96'sı zor zamanlarında güvenebilecekleri bir yakınlarının olduğu bildiriyor. OECD raporunda yer alan diğer ülkelerde bu oran% 88'dir.

Rapora göre, Danimarka'daki ortalamadan daha yüksek vasıta. Danimarka'da oy kullananların ve önlisans programlarının tamamenlerin sayısı diğer rapordaki diğer ülkelere kıyasla oldukça fazla. Danimarkalıların yaklaşık% 86'sı oy kullanırken 25-64 yaş arası yetişkinlerin% 80'i de programlarını bitirmiş oluyor.

Danimarkalılar; Iş hayatlarının oldukça esnek olduğu, genellikle işe başlama saatlerinin seçebildiklerini, öğle saatlerinin genelde iş arkadaşlarıyla benzer şeyler ve bu sayede iş arkadaşlarıyla etkileşim içinde olabildiklerini ifade ediyor. Ayrıca, Danimarka'da çalışanlarına en az 5 hafta ücretli izne sahip.

Ancak; Danimarkalıların daha az iş yaptıkları anlamına gelmiyor. Raporun bulgularına göre, günde uzun saatler çalışmak verimliliği düşürüyor. Danimarkalılar; Önemesinde sağlık, eğitim ve çevre gibi konular ön planda tutarken iş ve kazanç gibi faktörleri arka plana koyuyor. Danimarkalılar, yüksek vergiler ödemesine rağmen; Bloomberg'in raporuna göre, vergilerin ülkelerinin refahı adına harcandığını bildikleri için bu durumdan rahatsız değiller.

Danimarka'nın kötü bir parçası yok mu

Maalesef, hiçbir şeyin yok mu? Ülke mükemmel değil. OECD raporuna göre, Danimarkalılar'ın anti diyabet ilaçları dışındaki ilaç kullanımı ortalamadan yüksek. Bu ilaçlar arasında antidepresanlar da yer alıyor. Ayrıca, Danimarka'da zengin-fakir arasında gelir farklılığı da olduğu yüksek.

Kaynak: weforum.org

Bu yazı için teşekkür /
Kaynak

Check Also

150 yıllık bir periyot için 100'den fazla farklı yerel gazeteden haberleri okuyabiliyor olsak dünya hakkında …

Bir Cevap Yazın