23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Biyoloji » Daha güvenilir ve daha güçlü bir lityum-iyon piller

Daha güvenilir ve daha güçlü bir lityum-iyon piller

Araştırmacılar, dizüstü bilgisayarlar, güneşli kalpler ve cep telefonları dahil olmak üzere birçok dünyanın elektronik cihazına güç sağlamak için kullanılmış piller iletmek ve emniyetini artırmak için çalışıyorlar.

Virginia Commonwealth Üniversitesi, Beşeri ve Toplumsal Bilimler Bitirme Örgütü Puru Jena "Lityum iyon pillerin, bir pil elektrotuyla diğerine şarj edilmesine yardımcı olan sıvı haldeki elektrolitlerden kaynaklanan kararsızlığı bilim insanlarının önleyebileceği bir tehlikedir" dedi .

Jena ve Fizik Bölümü'ndeki meslektaşları Hong Fang'in teorik araştırmalarında, katı hal elektrolitlerin sadece sıvısı, sıvı halojen elektrolitlerin sadece sıvı olmasına neden olur. eşdeğerlerine yardımcı olacakla kalmayıp aynı zamanda çok dengeli bir şekilde tasarlanmasının mümkün olduğu göster.

Bir pilin merkezi olan elektrolitler, pozitif ve negatif olan iyonlardan oluşan olup kuralı bozuyoruz. Pozitif iyonlar, elektronaller daha fazla protonu olan atomlar iken, negatif iyonlar protonlardan daha fazla elektrona sahip olan atomlardır. Bir lityum-iyon pilde pozitif lityum iyonları, elektrolitler vasıtasıyla elektrotlar arasında akar.

Araştırmacılar katı halde elektrolitlerdeki iletkenliği arttırmak için tek bir negatif iyonun alındığı bir hesaplama üretti.

Bilim adamları tarafından daha ileri araştırmacılar tarafından test edilmiş belirli bir hal elektrolit üzerinde bir bükülme kavramsallaştırdı. Aslında, "antiperovskites" adı verilen bir kristal ailesine ait olan elektrolit, üç lityum atomundan ve bir oksijen atomundan yapılmış pozitif iyonları içeriyordu. Pozitif iyonlar negatif bir iyon olan tek bir klor atomuyla birleştirildi.

Hesaplama modelinde, klor atomu, bir atom atomu ve mevcut pozitif iyonlara katılan dört florin atomu ile oluşturulan negatif küme iyonu atomuyla değiştirilir. Potansiyel olarak iletkenliği arttırmak için negatif küme iyonlarının diğer kombinasyonları da belirlendi. Dr. Fang "Klor iyonunu küme iyonlarıyla gönder iletkenleştiriyor. Çünkü bu iyonlar daha büyük ve lityum iyonlarının hızlı bir şekilde sıvıya dönmüş gibi hareket etmesine izin veriyor "dedi. Şu anda Dr. Jena ve Dr. Fang, nihai lityum iyon pil uygulamaları için laboratuvar ortamında hesaplama modellerini test etmek için ortak araştırmacılar arıyorlar.

Kaynak: sciencedaily.com


Kaynak

Check Also

Seri Üretim güneş panellerinde Verimlilik rekoru kırıldı

Japon Araştırmacılar seri Üretim güneş panellerinin verimliliğinde Yeni Bir rekora imza attı, Eklendi bunun anlamı …

Bir Cevap Yazın