23 Kasım 2017,Perşembe
Anasayfa » Biyoloji » Bu basit kan testi kanseri yıllar önce öngörebilir

Bu basit kan testi kanseri yıllar önce öngörebilir

Yeni uç bir noninvazif kanser testi, basit kan testiyle birlikte kanser teşhisi yapabileceğimiz bir geleceğe giden yolda, fizibilite çalışmalarının ilk aşamasında umut verici sonuçlar ortaya koydu. " Sıvı biyopsi " de denen teknoloji, tümörlerden kopmuş DNA parçaları kanı için tarıyor.

Şu anda kanseri tespit etmek için en iyi yöntem biyopsi yapmak, yani laboratuvar analizleri için tümör dokusundan küçük bir parça kesmek.

Bilim insanları, bu nedenle, aynı işle ilgili olarak yapı çok daha erken teşhis sağlayabilecek kan testleri geliştirmek için Yazıları sen misin? çalışıyorlar. Dolaşımdaki tümörlerden kopmuş DNA parçalarına odaklanıldığında kandaki kanser tespit etmek mümkün, buna dolaşımdaki tümör DNA'sı (ctDNA) deniyor.

Son yıllarda bilim insanları, kanser teşhisi konsept hastalığından alınan örnekler inceleyerek ctDNA'yı tespit etmenin en iyi metodunu bulmak

Son çalışma, Amerikan Klinikler Onkolojisi Derneği (ASCO) 2017'deki toplantısında sunulduğunda bilim insanlarının ctDNA teşhisi ile neler bulabileceği ilgilenen kızlarımızı kızıştırdı. Memorial Sloan Kettering Merkezi Baş Araştırmacısı Pedram Razavi;

Ekip metastatik göğüs kanseri, akciğer kanseri ve ilerlemiş prostat kanseri olan 124 hastadan, hastalığa yakalanma ihtimali var mı, hastalığa yakalanamıyor mu? Alınan doku örnekleri. Örnekler, 508 farklı gen mutasyonu için, neredeyse 60000 kez genomun spesifik bölgelerinin toplam geçerek taramışlar.

Metodun kanda dolaşan tümör DNA'sı yakalayabildiğini anlamak için ekip, doku örneklerinin sonuçları ile hastanda kendi beyaz kan hücrelerinde karşılaştırmak genetik materyali karşılaştırmış. Razavi; Hücresiz DNA ve beyaz kan hücresi DNA'sının kombine analizleri tümör DNA'sını çok daha yüksek hassasiyetle belirlemeyi sağlarken, derin dizilim nadir tümör DNA'sı parçalarını bulmamıza yardımcı olmuştur.

Araştırmacılar;

Hastaların% 89'unda hem kanda hem de tümör dokusunda en az bir mutasyon bulmuşlar.

Hassas ctDNA testlerinin büyüklüğü, biyopsinin aksine, kanseri yıllarının önüne gelin bulma şansı tanıması, onu vücuda yayılma vakti bulamadan yakalamak.

Yeni metot, bir genomik şirket olan Grail'in araştırmacıları tarafından geliştirildi. Jeff Bezos, Bill Gates gibi hayırseverlerin fonlarıyla desteklenen şirket erken kanser teşhisine adanmış. Grail'den, çalışmaya da ortak yazarlarından biri olan Mark Lee, Reuters'a; Şirketin bu yeni testi, yüz binlerce kanserli ve kansersiz insandan geniş çaplı veri toplamak için kullanılacağı planladığını söylüyor.

Sonuçlar için şu an için umut verici görmekse, bu teknoloji hepimizin rutin kontrollerde faydalanabileceği bir erken teşhis aracına dönüşümü önce ekibin daha pek

Kaynak:

sciencealert.com

Sonuçlar, ASCO Yıllık Toplantısında sunuldu ve Dergisine Kabul edildi.


Kaynak

Check Also

Seri Üretim güneş panellerinde Verimlilik rekoru kırıldı

Japon Araştırmacılar seri Üretim güneş panellerinin verimliliğinde Yeni Bir rekora imza attı, Eklendi bunun anlamı …

Bir Cevap Yazın