23 Eylül 2017,Cumartesi
Anasayfa » Bilgiler » Boffins, en mükemmel ic için dünya rekoru kırdı …

Boffins, en mükemmel ic için dünya rekoru kırdı …

                
                
                

Şu anda dünyanın herhangi bir yerindeki Pimms O 'Saati

                

                
                
                
    

                

                            

Bilim kurgu … Aslında süper buz, içeceklerde fazla bir şey değildir. Oh iyi

            

                
                

Uluslararası bir kimyager ekibi mükemmel küp buz kristallerinin hazırlanması için yeni rekorlar kırdı. Ne yazık ki, buz küpleri çok küçüktür, çıplak gözle görünmezdirler.

                

Bu, The Journal of Physical Chemistry'deki bir araştırmaya göre. Önemsiz gelebilir, ancak aşırı derecede zor bir iştir – birincil hızlarda süzgeç hızlarında bir ağızdan küçük, dondurulmuş su damlaları patlatmadan önce, azot ve su buharı yoğunlaştırmayı içeren bir işlemdir.

                

Donmuş göller, kar ya da buz küplerindeki çoğu buz biçimindeki su molekülleri altıgen bir yapıda mevcuttur. Kararsız bir yapıya sahip olduğu için hidrojen ve oksijen atomlarının dikkatli düzenlenmesini kübik bir şekle zorlamak çalışmak zordur.

                

Hiçbir bilim insanı, küp buz kristallerinden tamamen yapılmış, bozulmamış bir buz örneği hazırlamayı başaramadı. Yeni çalışma, yaklaşık yüzde 80 küp ve yüzde 20 altı altı buz üretti ve önceki rekoru yaklaşık yüzde 10 oranında geride bıraktı.

                

Makaleyi yazan ve Ohio State Üniversitesi'nde lisansüstü araştırma görevlisi olan Barbara Wyslouzil, "Yüzde 80'i 'mükemmel bir yerde' ses çıkarmazken, çoğu araştırmacı artık yüzde yüz saf kübik buzun ulaşılabileceğine inanmıyor. Laboratuarda ya da doğada. "

                

Wyslouzil, Kayıdı : "[The researchers] da, buz gibi soğuk ve soğuk sudan donaldıkça doğadaki kübik fraksiyon oranının arttığını da söyledi. Ne yazık ki, suyun belirli bir noktadan soğutulması çok zor. Ancak deneylerimizde suyu çok küçük damlacıklarla çalışarak diğerlerinden daha serinleyebiliriz. Bu yüzden bilmek istedik: küp buzu ne kadar saf yapabiliriz? "

                

Bu nadir buz formunun dünyanın en yüksek irtifalarında oturan soğuk bulutlarda oluştuğu düşünülüyor. Bilim insanları, kübik buzun, güneş ışığı bulutlardan yansıyacağından, bazen Güneş çevresinde görülebilen hafif haleler yaratmaktan sorumlu olabileceğini düşünüyorlar.

                

Bulutlardaki kübik buz güneş ışığını dağıtabilir ve Güneş'in çevresinde konsantrik halkalar oluşturabilir (Photo credit: Pixabay)

                

Araştırmacılar, bu buz biçimini yeniden yaratarak, bulutların güneş ışığıyla etkileşime geçme biçimini anlamalarını sağlayacaklarına inanmaktadırlar – iklim değişikliği modellerini geliştirebilecek önemli bir süreç.

                

Kübik form oluşturmak için azot ve su buharı süpersonik bir meme ile çekildi. İçindeki gaz genleşir ve soğur; yaklaşık 20 nanometre ölçüsünde – herhangi bir yağmur damlasından çok daha küçük – küçük su damlaları oluşturur. Damlalar daha sonra -48 ° C'de (-55 ° F) soğutuldu ve yaklaşık saniyenin milyon saniyesinde dondu.

                

Ardından araştırmacılar X-ışını kırınımını kullandılar – bir maddenin üzerinde bir lazerin parlamasını ve X-ışını kirişlerinin sapmasını ölçmeyi içeren bir yöntem – damlacıkların atomik yapısını araştırmak için.

                

Dostum, sen çok kare konumdasın … Buz damlacıklarına saçılmış ve iç yapılarını açığa çıkaran X-ışınları tarafından oluşturulan konsantrik halkalar (Fotoğraf kredi: Ohio State University)

                

Kaliforniya, Menlo Park'taki SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuarı'ndaki kağıt ve araştırma ortaklarının ortak yazarı Claudiu Stan, su nasıl moleküler ölçekte donduğu konusunda hala bir sır olduğunu belirtti.

                

"Suyun yavaş yavaş donması üzerine buzu su moleküllerinden bir tuğla duvar inşa etme tarzında inşa edilmiş gibi düşünebiliriz: diğerinin üstüne bir tuğla. Bununla birlikte, yüksek rakımlı bulutlarda donma çok hızlı gerçekleşir – bunun yerine dondurma, muhtemelen kusur içeren veya sıradışı bir düzenleme olan bir tuğla duvar oluşturmak üzere aceleyle kendisini yeniden düzenleyen düzensiz bir tuğla yığınından başlayacağı düşünülür.

                

"Bu tür bir kristal yapma süreci çok hızlı ve karmaşıktır; bu da ne olup bittiğini görmeye başlamak için gelişmiş ekipmanlara ihtiyacımız var. Araştırmamız gelecekte, kristalleri şekillendirdiklerini görmemize izin verecek deneyler geliştirebileceği fikrinden hareketle "

                
            


Kaynak

Check Also

Entegre transkripsiyonel hete …

İmmünoglobulin sabit bölgesinin (I transkriptleri) yukarı akıştan kaynaklanan kodlanmamış transkriptlerin, aktivasyona bağlı deaminazın B hücrelerinde …

Bir Cevap Yazın