25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Haberler » BA kesintisi, Londra seyahat kaosu yaratıyor; Güç sorunu …

BA kesintisi, Londra seyahat kaosu yaratıyor; Güç sorunu …

                                    

                    
                

            

    
    

        British Airways check-in masasında yolcular 27 Mayıs 2017'de Londra'nın Gatwick Havalimanı'nda bir BT sisteminde arıza yaşadıktan sonra British Airways'in check-in masasında beklemektedirler. British Airways, Cumartesi günü Londra'daki Heathrow ve Gatwick havalimanlarından Cumartesi gününe yapılan tüm uçuşlarını küresel bir BT olarak iptal etti. Başarısızlık yoğun bir tatil hafta sonu gezginler için ciddi kesintiye neden oldu. (Gareth Fuller / PA, AP yoluyla)
    

British Airways, Londra'nın Heathrow ve Gatwick havalimanlarına yapılan tüm uçuşlarını, yoğun bir İngiliz Koç tatil haftasonunda on binlerce kişinin seyahat planlarını taklit eden küresel bir BT başarısızlığı nedeniyle iptal etti.
                                

                                       


      

Havayolu, dünyanın her yerinde "büyük bir Bilişim Teknolojileri Sistemi arızası" yaşadığını söyledi. Genel Müdür Alex Cruz, "köklü davanın bir güç kaynağı sorunu olduğuna ve herhangi bir siyaha karşı kanıt olduğuna inanıyoruz" dedi.

Kazanın "check-in ve işletim sistemlerimizin hepsini" etkilediğini söyledi.

BA, tipik bir günde iki Londra havalimanından yüzlerce uçuş gerçekleştiriyor ve her ikisi de dünya çapında seyahat için önemli merkezler.

Sorunlar Cumartesi sabahı kırılmaya başlayan birkaç saat sonra BA, saat 6'ya kadar uçuşları askıya almıştı çünkü iki havaalanı çok sıkışıktı. Havayolu daha sonra günün geri kalanında Heathrow ve Gatwick'ten seferler iptal etti.

Havayolu, Pazar günlerinden başlayarak Heathrow ve Gatwick'ten hizmetleri geri getirmek için çalıştığını belirtti ancak bazı aksamalar bekleniyor. Londra'ya bağlı uzun mesafeli uçuşların Pazar günü planlandığı şekilde gerçekleşeceğini umduğunu belirtti.

Sorun onbinlerce İngiliz ve ailesi seyahat ederken banka tatil haftasonunda ortaya çıkıyor.

Heathrow'daki yolcular, check-in sayaçlarında uzun hatlar ve hem havayolunun web sitesinin hem de mobil uygulamasının başarısız olduğunu bildirdiler. BA, kazanın da çağrı merkezlerini etkilediğini söyledi.

                    
                 BA kesintisi, Londra seyahat kaosu yaratıyor; Güç sorunu suçladı

            

    
    

        Emily Puddifer'in heyecan vericisinden alınan bu görüntüde 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü bir Bilişim Teknolojileri (BT) sisteminde arıza yaşayan havaalanı nedeniyle uçuşlar bittikten sonra Londra Heathrow havaalanında Terminal 5 çıkış salonuna bakıldı. British Airways tüm uçuşlarını iptal etti Londra Heathrow ve Gatwick havalimanlarından küresel bir BT başarısızlığı nedeniyle yoğun bir İngiltere tatil haftasonunda on binlerce kişinin seyahat planlarını yükseltti. (AP aracılığıyla Emily Puddifer)
    

Yolcu Phillip Norton, bir pilotun Roma'daki Fiumicino havaalanındaki yolculara yaptığı duyuruda videoyu tweet yaparak, sorunun yolcuların ve bagajların hangi uçaklara girdiğini düzenleyen sistemi etkilediğini söyledi. Pilot, Heathrow'a inen uçaklardaki yolcuların kurtulamadıklarını, çünkü park edecekleri bir yer olmadığını söyledi.

Bir kişi, BA yönetim kadrosunun Twitter'da beyaz tahta üzerine kapı numaraları yazan bir resim yayınladı.

Terry Page, Teksas'a yapılan bir uçuşta kendine check-in yapan makinelerin hepsini denedik, hiçbiri çalışmıyordu, dedi Terry Page. "Bunun için büyük bir sıra vardı ve daha sonra gerçekten işe yaramadığını aktardı, ancak önünüze gelene kadar bunu keşfetmediniz."

PR yöneticisi Melissa Davis, bir diğer gezgin, BA uçakının Belfast'dan gelen bir uçuşta Heathrow'daki asfaltta 90 dakikadan fazla tutulduğunu söyledi.

                                                                            

"Yolcularımıza," ayrıntılarımızı ortaya çıkaramadığı için "diğer uçuşlara geçemeyecekleri söylendi.

                    
                 BA kesintisi, Londra seyahat kaosu yaratıyor; Güç sorunu suçladı

            

    
    

        British Airways check-in masasında yolcular, 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü Londra'nın Gatwick Havalimanı'nda bir BT sisteminde arıza yaşadıktan sonra British Airways check-in masasında kaldıklarını bildirdi. British Airways, Cumartesi günü London Heathrow ve Gatwick havalimanlarından Cumartesi gününe kadar tüm uçuşlarını küresel bir BT olarak iptal etti Başarısızlık yoğun bir tatil hafta sonu gezginler için ciddi aksaklığa neden oldu. (Gareth Fuller / PA, AP yoluyla)
    

Bazı BA uçuşları gecikmeler olsa da, Cumartesi günü Heathrow'a hala varıyordu.

BA ile kod paylaşım uçuşları yapan American Airlines, etkilenmediğini açıkladı.

Hava endüstrisi danışmanı John Strickland, Cumartesi günkü sorunların birkaç gün boyunca "büyük bir çarpma etkisi" olacağını söyledi.

"İşgücü, uçağın bekleme günlüğünün dışında tutulması, uçakların park yerleri ile ilgili bir zorluk ve koreografik kabus"

Havayolları uçuştan biletleme, yatılı geçiş, web siteleri ve cep telefonu uygulamalarından operasyonlara kadar her şeyi yapmak için büyük, çakışan ve karmaşık BT sistemlerine güveniyor. Bazı eleştirmenler, karmaşık havayolu teknolojisi sistemlerinin zamanlara ayak uydurmadığını söylüyor.

                    
                 BA kesintisi, Londra seyahat kaosu yaratıyor; Güç sorunu suçladı

            

    
    

        10 Ocak 2017 tarihli bu fotoğraf fotografında yer alan British Airways uçakları, Londra'daki 48 saatlik bir kabin ekibi grevinde Heathrow Havalimanı'na park edildi. Havayolu şirketi, 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü İngiliz Hava Yolları'ndaki bilgisayar sistemlerinin başarısızlığından dolayı ertelendiğini belirtti. BA, "IT sistemleri kesildi" denilen açıklamada özür diledi ve sorunu çözmek için çalıştığını söyledi. Cumartesi günkü sorunun küresel olduğunu tweet'te açıkladı (AP Photo / Frank Augstein, dosya).
    

Ve yıllar süren hızlı konsolidasyon sonrasında, bu bilgisayar sistemleri farklı birleşim ortaklarının ve yaş farklılıklarının bir bölümünün hepsinin üst üste katlanabileceği bir ortam olabilir.

Bu arada, bir sendika yetkilisi, havayolunun geçen yıl yüzlerce BT personelini görevden attığı ve çalışmaları Hindistan'a yaptırdığı iddiasıyla, BA'nın seyahat karmaşası için maliyeti düşürdüğünü suçladı.

GMB birliğinin havacılık ulusal sorumlusu Mick Rix "Bu her şeyden kaçınılabilirdi" dedi.

Havayolu kesintileri yaşandığında o kadar sık ​​görülmese de, etkileri yaygın, yüksek profilli ve gezginleri dünya çapında etkileyebilir.

BA yolcuları havayolu şirketinin çevrimiçi check-in sistemlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle 2016 Temmuz ve Eylül aylarında ciddi gecikmeler yaşadı.

                    
                 BA kesintisi, Londra seyahat kaosu yaratıyor; Güç sorunu suçladı

            

    
    

        British Airways, 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü bir Bilişim Teknolojileri (BT) sisteminde arıza yaşayan havaalanı nedeniyle uçuşlar bittikten sonra, Londra Heathrow havaalanında bagajları ile birlikte Terminal 5'in dışında durdu. British Airways, Londra'daki Heathrow ve Gatwick havalimanlarından Cumartesi günü yapılan tüm uçuşları küresel bir BT olarak iptal etti. Başarısızlık, yoğun bir İngiltere tatil haftasonunda on binlerce kişinin seyahat planlarını yükseltti. (AP Fotoğrafı / Jo Kearney)
    

Ağustos 2016'da, elektrikli bir bileşen başarısız olduğunda ve havayolunun veri merkezine güç sağlayan trafonun kapatılmasına neden olan Delta uçakları topraklandı. Sistem yedekleme gücüne geçtiğinde, tüm sunucular bu kaynağa bağlanmadı, bu da kademeli soruna neden oldu.

Delta, arızanın sonucu olarak 100 milyon dolarlık gelir kaybettiğini açıkladı. Ocak ayında ABD'ye uçuşlar yapacak başka bir aksaklık yaşadı Aynı ay, United bilgisayar sorunları yüzünden uçuşlara da önlem verdi.

Bununla birlikte, Temmuz ayında Southwest Airlines, başarısız bir ağ yönlendiriciyi sorumlu tuttuğu bir kesintiden sonra 2.000'den fazla uçuş iptal etti.

Son kesintilerin ardından dış uzmanlar, havayollarının büyük, karmaşık BT sistemlerinde yeterince fazlalığa sahip olup olmadığını sordu ve bunları sıklıkla test etti.

Heathrow'dan Milano'ya gelmeye çalışan Emily Puddifer, hafta sonu uzaklaştığını söyledi. Liverpool'dan farklı bir havayolu ile gidecek olan arkadaşları Milano'ya gitti.

                    
                 BA kesintisi, Londra seyahat kaosu yaratıyor; Güç sorunu suçladı

            

    
    

        27 Mayıs 2017, Cumartesi günü bir Bilişim Teknolojileri (BT) sisteminin arızalanması nedeniyle uçak seferleri iptal edildikten sonra Londra Heathrow havaalanında Terminal 5 check-in masasına ait bir görüntü. British Airways, Cumartesi günü London Heathrow ve Gatwick havalimanlarından tüm uçuşları küresel olarak iptal etti BT başarısızlığı yoğun bir İngiltere tatil haftasonunda on binlerce kişinin seyahat planlarını yükseltti. (AP Fotoğrafı / Jo Kearney)
    

Twitter aracılığıyla ulaşan Puddifer, böyle bir teknik arızanın gerçekleştiğini anlayan bir e-postada söyledi. Neler yapmadığını neyi anlamadığını, neyin olup bittiğine dair "duyurular yapılmadığı, panolarda mesaj olmadığı" nı söyledi. Uçuş saatlerini gösteren ekranlarda, gecikmeler veya iptaller hakkında bilgi yerine uçuşlar yanındaki "lütfen bekleyin" kelimeleri vardı.

Puddifer, yolcuların haber raporlarındaki iptaller hakkında bilgi aldığını söyledi. Kano, insanlar kalabalığı takip ederken kimsenin nereye gideceğini bilmediği için havaalanından çıkmak için sadece bir karmaşa olduğunu söyledi. Sonunda, bunu yaptı ve bagajını kontrol ettirmemesi için kendini şanslı saydı.

Orada "binlerce insan çantalarının nerede olduğunu ya da ne yapılacağını bilmiyor" diye belirtti.

                    
                 BA kesintisi, Londra seyahat kaosu yaratıyor; Güç sorunu suçladı

            

    
    

        Emily Puddifer'in heyecan vericisinden alınan bu görüntüde, 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü bir BT sisteminde sorun yaşayan havaalanı nedeniyle uçuşlar ertelendikten sonra insanlar Londra'nın Heathrow havaalanında Terminal 5 çıkış salonunda toplandılar. British Airways, Londra Heathrow ve Gatwick havaalanlarından Cumartesi günü küresel bir BT hatası yüzünden yoğun bir İngiltere tatil haftasonunda on binlerce kişinin seyahat planlarını yükseltti. (AP aracılığıyla Emily Puddifer)
    

                                        
                                         Ayrıntılı inceleme:
                                        Bilgisayar kesintisi kısaca çeşitli havayollarında uçuşlara zemin hazırlıyor
                                    

                                

                                    

                                    
                                    

                                    


Kaynak

Check Also

Nasıl Gümrüklü Sabit Kırılmış İşlemler ve Desteklendi …

Bir Cevap Yazın