25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Bitkiler » Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado Meksika, Hindistan ve bazı Afrika ülkeleri yetiştirilen bir meyvedir. Kansere iyi gelmesi, cildi güzelleştirmesi, kolesterolü dengeleyerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlaması avokadonun faydaları arasındadır. Ağaçta yetiştirilir. Timsah Armutu olarak da isimlendirilir. Dış kabuğunun yeşil ve engebeli olması sebebiyle Timsah Armutu'dur. Kabukları çıkarılarak açık yeşil renkte olan iç kısmı tüketilir.

Avokado Faydaları Nelerdir?

Birçok vitamin ve mineral madde içeren avokadonun faydaları şöyledir;

 • Birçok vitamin ve mineral madde içerir. B5 vitamini, vitamin B vitamini, vitamin türleri gibi vitamin türlerinin yanı sıra, potasyum, magnezyum, manganez, çinko, demir, fosfor ve bakır da bulunur.
 • İyi bir potasyum kaynağıdır. Muzdan daha fazla potasyum ihtiva eder. Yapılan çeşitli çalışanlar sonucuna göre, potasyum tüketimi ile kalp krizi, böbrek yetmezliği ve felç geçirme riskleri düşürülmüş olur. Bu sayede kan basıncı da dengelenmiş olur. Kan basıncının dengelenmesiyle tansiyonu da dengede tutulur.
 • İçeriğindeki yağlık yüksektir. Yağ oranının en azından oleik asit olduğu için oluşur. Oleik asit zeytinyağının içeriğinde tek doymamış yağ asididir. Zeytinyağının faydalı bir şekilde sebeplerinden biridir. Zeytinyağı gibi avokado yağında da oleik asit bulunması sebebiyle sağlık için faydalı bir yağdır. Özellikle kalp sağımı korur.
 • Lifabit zengin bir meyvedir. 100 gram avokodanun% 27'sini yaşatırlar.
 • Hayat içeriği sayesinde sindirim sistemini rahatlatır, kabızlığı önler, bağırsaklardaki faydalı bakterilere yarar sağlar.

 • Kolesterolü dengeleyici. Kolesterolü dengelemesi için kalbi korur. Kalp hastalığı dünyadaki en yaygın ölüm nedenleri arasındadır. Kalp hastalığını tetikleyen nedenlerden biri de kötü kolesterolün yükselmesidir. Yapılan bir araştırmada, insanlar gruplara ayrılmıştır. Bir grup avokado yemesi, diğer grupun yememesi sağlanarak çıkış değerler incelenmiştir. Sonuç olarak avokado tüketen kişilerde iyi kolesterol seviyesinin% 11'e kadar arttığı, kötü kolesterol seviyesinin ise% 22'ye kadar düşürüldüğü gözlemlenmiştir. Iyi kolesterol seviyesini yükseltip, kötü kolesterol seviyesini düşürmesi avokadonun faydaları arasındadır. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar.
 • Antioksidan kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre, sebzelerle birlikte avokado yemenin yada sebzelere avokado yağı eklemenin vücuda aldı antioksidan seviyesini artırdığını göstermiştir.
 • Göz sağımı korur. İçeriğindeki lutein ve zeaksantin gibi antioksidan maddeler gözden iyi gelir. Özellikle yaşlılıkta görülen katarakt oluşumuna karşı koruma sağlar. Katarakt oluşumu riskini düşürür.
 • Kanseri önlemeye yardım eder. Özellikle göğüs kanseri ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığı ve kemoterapinin yan etkileri azaltmaya yardımcı olduğu belirtildiği.
 • Kemikleri korur. Özellikle sanatınızı kullandırırsınız. Birçok sanat türü var ve bunlara kronik olarak bu rahatsızlıkla yaşarlar. Avokado ve soya yağı artritin osteoartrit türüne iyi gelir. Aynı zamanda fosfor, çinko, bakır, kalsiyum ve selenyum gibi mineral maddeler arasında bulunur. Sebebiyle osteoporoz riskini de düşürür.
 • Hormonları olumlu etkiler. Avokadonun içeriğindeki yağ asitleri hormon düzeylerini dengeleyerek merkezi sinir sistemi işlevleri ve üremeli sağlığını olumlu yönde etkiler. Bunun yerine vakfın kullanımı, ruh hali düzelir, depresyona girmek riski azaltılmış olur. Ayrıca doğurganlığı da etkiler.
 • Spor yapan kişiler için yararlı bir meyvedir. Spor yapmak enerji ihtiyacınız. Vitamin ve mineral maddeler için gerekli vücut geliştirme maddeleri sağlar. Ayrıca fitokimyasal maddeler içerir.
 • Avokado Faydaları

  Avokado Faydaları "width =" 690 "height =" 460 "/>
  Avokado Faydaları

  Avokadonun Cilde Faydaları Nelerdir?

  Cilde faydalı bir meyvedir. Tekli doymamış yağ asitleri, yağda eriyen vitaminleri açısından zengin olan sebebiyle parlak bir cilde kavuşmaya yardım eder. Parlak bir cilt ile birlikte parlak saçlara sahip olmayı da sağlar. Karotenoidleri içeren antioksidan maddelere sahip. Karotenoidler çevre kirliliği, toksinler ve güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Araştırmalara göre, karotenoidlerin vücuda alınması normal alınması ile hastalıklara yakalanma riski azalır, kanser oluşumu ve göz bozukluklarına yakalanma oranı düşer.

  Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak için avokado kabuğunun iç kısmı ile cilt ovulabilir. Bu nedenle cilt nümlendirilmesi sağlanır. Kuru, çatlamış, hasar görmüş ciltleri canlandırır. Sık sık kullan bu avokado maskeleri. Erken yaşlanmanın belirtileri ortadan kaldırır.

  Avokado Zayıflatır Mı?

  Avokado kilo vermeye yardım eder. Bununla ilgili bir çalışmada bir grup insana düzenli olarak avokado tüketimi, diğer gruba ise tüketmemesi söylendi. Bu kişilere açlık ve doyma ile ilgili sorular soruldu. Avokado yiyen insanlar% 23 daha fazla doyduklarını belirterek, sonrasındaki 5 saat içinde yemek yemeyi% 28 oranında düşürdüler. Buna göre, avokado tüketimi ile iştah kapatılarak, daha az yemek yeme sağlanacağı sonucuna varıldı. Diyet listesine eklenerek daha az yemek yeme ve vücuda daha az kalori alımı sağlanabilir.

  Avokado Kaç Kaloridir?

  Avokadoların büyüklüğüne göre kalorisi değişir. Ortalama 100 gramlık avokado için 160 kaloridir. Yağ içeriğinden dolayı kalorisi yoğundur.

  Avokadonun Zararları Nelerdir?

  • Bazılarına göre şiddetli baş ağrıları ve migrene sebep olabilir.
  • Kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler tüketmem gerek.
  • Normal miktar tüketimi kolesterolü dengeleyici, ancak aşırı miktarda tüketilirse kolesterolü yükseltici etki yapabilir. Bu defa aşırı miktarda tüketilmem gerek.
  • İçeriğindeki yağlar karaciğere zarar verebilir. Karaciğer rahatsızlığı bulundu kişi mutlaka doktorlarına danışarak tüketmelidir.
  • Bazı kişilere kaşıntı, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlardan sebep bulabilirsin.
  • Aşırı tüketimi ağız yaralarına sebep verebilir.

  Kaynaklar:

  Organicfacts: sağlık yararları / meyve / sağlık yararları avokado

  Authoritynutrition: 12 kanıtlanmış avokado faydaları
  Draxe: avokado yararları
  Medicalnewstoday: articles / 270406
  ]


Kaynak

Check Also

Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir?

Çam terebentin yağı son ​​zamanlarda özellikle saç uzatması, şampuanla birlikte, saç dökülmesini önlemesi kısacası saça …

Bir Cevap Yazın