25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Sağlık » Aşırı sıcaklarda beyin-damar hastalıklarına dikkat | Sağlık |

Aşırı sıcaklarda beyin-damar hastalıklarına dikkat | Sağlık |

    

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Nöroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Vildan Yayla, aşırı sıcakların, tansiyonun yüksekliğinin, kalp ritm bozukluğunun ve susuz kalma sonucu sıvı kaybı oluşmasının, beyin damarlarının tıkanıklıklara veya aşırı kan basıncı artışıyla beyin kanamalarına yol açabileceğini bildirdi.

Yayla, anında görüşada, beyin kan akımının bozulması sonucunda beynin belli bir bölgede fonksiyon kaybı olan inmenin, sıkike vücudun bir yarısında felç, konuşma bozuklukları, dengesizlik veya koma gibi bilinç bozukluklarıyla ortaya çıktığını belirtti.

Dünyada ölüme sebep olan hastalıklar arasında üçüncü sırada yer alan sorunun, özürlülüğe neden nedenlerle hastalıkların bulunduğu yer.

"ERKEN TEŞHİS, UYGUN MERKEZ, HIZLI MÜDAHALE, İYİ SONUÇ DEMEKTİR"

Doç. Dr. Yayla, ideal olanın gelişmeden önlenmesi için bunları tekrarlayan inmelerden korunmanın önemini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İnme, altta yatan beyin hasarının ipucu damar tıkanıklığı ve hemorajik damar tıkanıklığı yüzde 80, beyin kanaması yüzde 15 ve anevrizma dediğimiz damar yumağı veya baloncuk kısaca kanama yüzde Risk faktörleri, risk faktörleri, risk faktörleri, risk faktörleri, risk faktörleri, risk faktörleri, risk faktörleri, risk faktörleri, risk faktörleri, risk faktörleri, risk. Sonra iki ayrılığa eşit oranda ortaya çıkar. "

Değiştirilebilen risk faktörlerini, hipertansiyon, şeker hastalığı, sigara, kalp hastalıkları, atriyal fibrilasyon gibi ritm bozuklukları, lipit yükseklikleri ve obezite ile hareketsizlik olarak sıralayan Yayla, şu değerlendirmede bulundu:

"Yaz aylarında aşırı sıcaklar, tansiyon yükseklikleri, kalp ritm bozuklukları ve susuz kalma sonucu dehidratasyon (sıvı kaybı) oluşması, beyin damarlarında tıkanıklıklara veya aşırı kan basıncı artışıyla beyin kanamalarına yol açabilmektedir. İnme bulgularının hasta, hasta yakınları ve acil hekimleri tarafından oluşmaktadır. , Inçe acil kavramı içine alınması inme hastalarına hızlı yaklaşımı sağlayacaktır. "

Bu bölümde, hastane merkezinin, inme merkezinin, nörolojik yoğun bakım ünitesinin olması gibi özellikleri de önemlidir. ]

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin almak ve bildirmek. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif linkgelek alıntılanabilir.


Kaynak

Check Also

Tiroid kanseri Türkiye'de kadınlarda ikinci sırada | Sağlık |

     Dünya Bülteni / Haber Merkezi Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizm Derneği Başkanı Prof. Dr. Sevim …

Bir Cevap Yazın