25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Bilim » 'Akıllı drone' yerli yazılımla 5 saniyede 100 kilometre hıza ulaşıyor | Bilim Teknoloji |

'Akıllı drone' yerli yazılımla 5 saniyede 100 kilometre hıza ulaşıyor | Bilim Teknoloji |

    

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mühendislik Fakültesi'nde bir grup öğrenci, yapmış yazılımla belirlenen koordinatlara otomatik olarak giden, 5 saniyede 100kmye ulaşabilen, afet gibi acil olmak insani yardım malzemeye taşımaada kullanılabilecek drone geliştirdi.

"Akıllı Drone" olarak isimlendirdikleri aracın yazılımını yapan öğrenciler, Türkiye Bilimsel ve Akademik Araştırma Kurumunun düzenlediği 2. Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması'nda 2. oldu.

Yazılımdan elde edilenler koordinatlara otomatik olarak giden drone, taşıdığı 1,5 kilogram ağırlığındaki malzemelerde ihtiyaç duyulan yere belirli aralıklarla paraşütle bırakıyor.

Saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen drone'da sel ve yangın ve deprem başta olmak üzere acil durumlarda yerli hareketli ve hareketsiz nesnelerin ayrımını yapabiliyor.

Yazılımla ilgili, doğal afetin tanımını buldum, drone, taşıdığı hafif ilaç ve tıbbi malzemeyi otomatik olarak ayarladığı yükseklik ve hızda bırakıyor.

Ayrıca paraşütle ilgili noktaya inmesi için rüzgar hesaplamasını da yapabiliyor.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mehmet Orakçı'nın açıklamada, 8 kişilik bir ekiple çalıştıklarını ve kendilerinin ait olduklarını söyledi.

DAOĞAL AFETİN ŞEKLİNİ TESPİT EDEBİLİYOR

Orakçı, afetin niteliğini algılayabilir yazılımla, istenildiğinde manuel olarak da yapılabilirliğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Görüntü işleme yazılımıyla hareketli ve hareketsiz nesneler algılıyor." "Biz, bu yazılımı kullanarak, bir çok noktada bir yere yerleştirebilirsiniz. .

Amacımız, yerinde yazılım kullanımını kullanmak, dışa bağımlılığı azaltmak. Motor, bataklık ve batarya verimliliğini yükseltecek çalışmalarla uçuşmayı sürmayı azaltmayı hedefliyoruz. "

İNSANİ YARDIM İÇİN KULLANILABİLİR

Öğrencilerin proje sunma yetenekleri. SÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Akif Durdu da tamamen yerli yazılımla hareket eden insansız hava aracıını insani yardım, arama kurtarma ve boğulma vakaları gibi alanlarda kullanmak istediklerini anlattı.

Drone'un yerdeki hareketli varlığın insan olup olmadığını algılayabildiğini aktaran Durdu, "İnsansız hava aracıımız belirlediğimiz bir noktaya ulaşmak için otomatik olarak kalkıyor, görüntüleyerek objeleri tanımlıyor. Daha sonra bölgeye paraşütle taşıdığı malzemeeyi bırakıyor." dedi.

Yasal Uyarı: Dünya'nın Bülteni'ne aittir. Özel izin alınarak yaz ve haber yok yeri kullanılamaz. Ancak, link ve bağlantıyı kesebilir.


Kaynak

Check Also

Hatay genelinde mobil internete erişemiyors!

Türk Telekom Türk Telekom kullanıcıların büyük bir bölümü, 4.5G ve 3G fark 고립tır, mobil internet …

Bir Cevap Yazın