24 Kasım 2017,Cuma

150 yıllık bir periyot için 100'den fazla farklı yerel gazeteden haberleri okuyabiliyor olsak dünya hakkında neler öğrenebilirdik?

35 milyon makalenin otomatize edilmiş analiziden elde edilen modeller, birincisi, Büyük olayların tespitinden, dönemler arasında öngörülemez çeşitlilikte cinsiyet önyargılarına kadar çeşitlilik göstermekte. Çalısmada, yeni göster hatta yeni siyasi fikirlerin alınması gibi geçişler, Geleneksel tarih araştırmalarından daha çok genomik çalışmalara benzeyen Yeni Bir yolla araştırıldı.

Profesör Nello Cristianini liderliğindeki akademisyen ekip, İngiliz gazeteleri Arşivi Projesi'nin Bir Parçası Olarak İngiliz Kütüphanesi ettik teknolojilerin 'Den haftalık gazeteleri dijitalize eden "Findmypast" adlı dosyanın sıkı işbirliği çalışması.

Çalışmanın odak noktası; Yerel gazetelerin kireçli içilmesi öngörülemezlik kriterleri, büyük çaplı tarihi ve kültürel değişikliklerin tespitini yapmak. Kaç tane kadından aldın mı bahsedildi? Hangi yıl elektrik hakkında buhardan daha fazla söz edilmeye başlandı? Kritik olarak, Gösterilen bu çalışma kelime saymanın fazlasıyla ötesine geçiyor ettik Kisileri, cinsiyetlerini Veya lokasyonlarını harita uzerinde belirlemek Için YZ metotlarını kullaniyor.

Bristol Üniversitesi'nin ThinkBIG Projesi'nin Bir Kısmı, yani işin dönüm Noktası Olan çalışma, kitaplar gibi İngiltere'nin bölgesel gazetelerinden çok formlu topladı. Özetle, 35 milyondan fazla makale ve 28,6 milyardan fazla sözcük, 1800'den 1950'ye kadar tüm Britanya'daki yayınların% 14'ünü temsil eden British Library'ye ait gazete koleksiyonları dır.

Matematik Mühendisliği Departmanı'ndan YZ Profesörü Nello Cristianini şöyle diyor: "Çalışmanın temel amacı; Tarih boyunca devamlılık ve değişkenlik anlamak, tarihçilerin genel olarak yapılmış olması, haberlerin geniş çapta uzak okumasına dayanan bir yaklaşım göstermek. Araştırma ekibi, gazete içeriklerinde tespit edilen değişiklikler ve devamlılıkların kültürü, temsiliyete dair önyargıları ve gerçek dünya olaylarını yansıttığını gösterdi. Aynı veriler üzerinde daha detaylı çalışmalar yapılacak. "

Basit içerik analizi; Araştırmacıların savaşları, salgınlar, krallıklar veya toplanmaları yüksek doğrulukla tespit etmesini sağladı. Bunun yanı sıra, daha rafine YZ tekniklerinin kullanımı; bireyler, Şirketler, lokasyonlar gibi Referansları Tespit Edilebilir hale getirerek Araştırma ekibinin kelime saymanın ötesine geçmesini sağladı

Sonuçların Bazıları, beklendiği gibi ziyaretinde bu Yaklaşım Için mantıksal Kontrol görevi görürken, bazi çıktılar analizin başlangıcında bu kadar aşikar değildi. 19. Yüzyılda Gladstone'un Disraeli'den çok daha fazla haber değerleri olduğunu; ;,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 1930'lara kadar Liberaller'in, Muhafazakarlar'dan daha çok sözü vardır ve bunu 20. yüzyılda İngiliz kimliğinin sıçramasıyla yol açtığını belirten buldular.

Ekip, teknoloji ve ekonomi konularıında; 1898'de kesişme noktası yaşanacak şekilde buharın istikrarlı düşüşünü ve elektriğin yükselmesini; trenlerin 1902'de atların popülerliğini devralmasını ziyaretinde 1826 1847 1857 ve 1866'daki banka krizlerine Bağlı negatif piyasa 'hareketlerine cevaben 4 Büyük panik noktasını izlediler.

Popüler kültür Konularında Suffragette Hareketi'nin 1906'dan 1918 ziyaretinde Değişimler

Sosyal 'E sınırlı bir zaman aralığında düştüğünü; 1890'larda aktörler, şarkıcılar ve dansçıların artmaya başladığını, ardındandan belirgin şekilde yükselişi vardır; buna zıt sekilde politikacılardan söz edilmesinin 20. Yüzyılın başları İtibariyle kademeli sekilde inişe geçtiğini ziyaretinde 1909'dan İtibaren futbolun kriketin Önüne geçtiğini gösterdiler

Kitap içeriğindeki çalışmanın Kopyası olarak, Gösterilen Araştırmacılar haberlerdeki ünlü insanları meslekleriyle eşleştirmeye başlayıp.; politikacı ziyaretinde yazarların yaşarken daha sıklıkla kötü şöhrete Sahip oldugunu, bilim insanı ziyaretinde matematikçilerin ISE daha az une kavuşup düşüşlerinin daha Yumuşak oldugunu buldular

Daha da Önemlisi, Araştırmacılar, çalışma süresince erkeklerin sistematik Olarak kadınlardan daha Fazla Temsil edildigini.; 1900'den sonra bir kez daha kadın temsilinde yavaşça bir artış. Ancak tek bir faktöre bağlamanın zorluğu büllü.

Çalışan bilgisayardan departmanı yürür, Bilgisayar Bilimleri Departmanı'nında Makine Öğrenimi araştırması ekibinden Dr. Tom Lansdall-Welfare şöyle diyor: "Bilgisayımsal yaklaşımların, Geniş çaplı metinsel bütünlük içinde verilmiş bir sinyalle tarihte doğrulanabilir anlar bölgede anlamlı ilişkiler oluşturabilirğini gösterdik. Ancak, ulaşılan bulguların sebepleri için anlaşmalı olanların otomatize edilemez, bu insanlığın ve insanlığın dünyaya gelmesiyle ilgili hiçbir şey yoktur. "

Araştırmacılar, ileriye dönük yaklaşımların, tarihsel bütünlüğün devamlılık ve

Kaynak: phys.org


Kaynak

Check Also

Seri Üretim güneş panellerinde Verimlilik rekoru kırıldı

Japon Araştırmacılar seri Üretim güneş panellerinin verimliliğinde Yeni Bir rekora imza attı, Eklendi bunun anlamı …

Bir Cevap Yazın