25 Kasım 2017,Cumartesi
Anasayfa » Nedir » 2017 Çok Kat Maya Sahibi Ethos Ödülü, Küresel İnternet Topluluğunun İki Üyesine Onur Verdi

2017 Çok Kat Maya Sahibi Ethos Ödülü, Küresel İnternet Topluluğunun İki Üyesine Onur Verdi

26 Haziran 2017 – JOHANNESBURG – Atanmış İsimler ve Numaralar İnternet Kurumu (ICANN), 2017 Çok Paydaşlı Etoz Ödülü alan kişileri açıklamaktan memnuniyet duyar. Bu yıl, topluluk değerlendirme paneli ICANN topluluğunun iki uzun zamandır üyesini tanıdı: Hiro Hotta ve Patricio Poblete . Ödüller bugün Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde ICANN59'da sunuldu.

Çok Kat Maya Sahibi Ethos Ödülü, ICANN topluluğunun üyelerine, ICANN'ın çok taraflı İnternet yönetişimi modeline olağanüstü katkılarda bulunmuştur. Hiro Hotta ve Patricio Poblete, fikir birliğinin güçlendirilmesi için işbirliği ruhunu en iyi şekilde sergileyenler olarak seçilen 14 adaydan seçildi. Bu alıcılar, onlarca yıldır aktif katılım ve özveri ile ICANN'ın çok katlı ortaklı modeline olan bağlılıklarını kanıtlamıştır.

Topluluk paneli, her alıcının farklı ölçütlerle ödül kriterlerini karşıladığını hissetti ve bunları ICANN'in çok katlı sahip modelini desteklemek ve teşvik etmek için belirledikleri örnekler için tanıdı.

Japonya'da bulunan Hiro Hotta, 18 yıldan uzun bir süredir ICANN topluluğunda hizmet veren kararlı gönüllü hizmet anlayışıyla tanınmıştır. 1999'dan başlayarak, ICANN Alan Adı Destekleme Kuruluşunun (DNSO) İsim Kurulunun üyesi olarak 2 yıl geçirdi. O, halefi bedeninin en uzun süredir devam eden üyelerinden biri, Ülke Kodu İsimler Destekleyen Kuruluş (ccNSO) Konseyi. Hiro, Topluluk ve ICANN adlarını etkileyen kritik politika kararlarında fikir birliğine varmak için diğer üyelere ve diğer topluluk üyelerine her zaman katılma duygusuyla, Çok Kat Mülkiyetli Etios Ödülü ruhunu somutlaştırıyor.

Hiro, ayrıca, IDN ülke kodu üst düzey alanları (ccTLD'ler) de dahil olmak üzere, Uluslararası Alan Adlarının (IDN) geliştirilmesi ve konuşlandırılmasında kilit rol oynamıştır. Asya Pasifik bölgesindeki topluluklara anlamlı Etiket Oluşturma Panelleri kurmaları için çok sayıda egzersiz yapmaya öncülük etmiş ve katkıda bulunmuştur. Bu paneller nihai olarak IDN ccTLD'lerinin oluşturulmasına yol açtı – küresel İnternetin gerçek anlamda çok dilli, erişilebilir ve herkese açık olması. Hiro'nun bu çabaya yaptığı katkılar abartılamaz.

Şili'nin Patricio Poblete, ICANN'in kuruluşundan önce ICANN sürecine katılımı ile tanınmaktadır. Hiro gibi o da DNSO üyesiydi. Patricio, bugün çeşitli ccNSO, Genel İsimleri Destekleyen Kuruluş (GNSO), İş Anlaşmazlığı ve Fikri Mülkiyet Tercihi Anlaşması olarak adlandırılanları yaratmak için bu farklı topluluğu ilerletmeye aracı oldu. O zamanlar ccNSO'nun orijinal konsey üyelerinden biri ve 2011 yılına kadar görev yapıyordu.

ICANN topluluğunda geçirdiği süre boyunca Patricio, gelişmeye devam eden güvenli, istikrarlı ve güvenilir bir İnternet'i korumak için hem bireylerle hem de topluluklarla birlikte çalıştı. Eşitlik, erişim ve dijital dünyaya katılım özgürlüğü konusundaki kararlılığı değişmemiştir. Fikir birliği sağlama olanağı, çok katmanlı modelin oluşturulduğu temeldir ve Patricio, çok taraflı çevre ortamının bu yönünü özetlemektedir.

Patricio, yerel olarak hareket ederken küresel düşünme yeteneğinde benzersizdir. Patricio, Latin Amerika ve Karayipler TLD Derneği'nin (LACTLD) kurulmasında itici bir güç oldu. Latin Amerika ve Karayip İnternet toplumunun benzersiz ihtiyaç ve görüşlerinin küresel olarak temsil edilmesini sağlamak için yorulmadan çalıştı. Latin Amerika ve Karayip Ağı Bilgi Merkezi'nin (LACNIC) kurulmasına yol açan Latin Amerika, ICANN ve Adres Destek Kuruluşu (ASO) arasındaki politika ve teknik topluluklar arasında etkili bir köprü görevi gördü.

2014'te Londra'da ICANN50'de başlatılan Çoklu Önemaker Etios Ödülü, fikir birliğine dayalı çözümlere yatırım yapan ICANN katılımcılarını tanıdı, ICANN'in çok taraflı İnternet yönetişim modelinin önemini kabul etti ve ICANN'in yüksek menfaatlerine önemli bir katkıda bulundu. Organizasyon ve topluluk.


Kaynak

Check Also

ICANN, Yerli Büyükelçiler Programını Duyurdu

LOS ANGELES – 14 Haziran 2017 – Uluslararası Atanan İsim ve Sayılar İnternet Kurumu (ICANN), …

Bir Cevap Yazın